Військові визнають, що насправді вже немає чіткого розмежування між хвилями призову, проте є секретні плани мобілізації, які необхідно виконувати.
В Україні з початку повномасштабної війни оголошено та проводиться загальна мобілізація. Її термін постійно продовжується. Призову підлягають усі громадяни України віком від 18 до 60 років (переважно чоловіки), придатні до військової служби, які можуть виконувати військовий обов'язок.
Кого беруть насамперед
У Міноборони визнають, що вже немає чіткого розмежування між чотирма хвилями мобілізації. Однак є мобілізаційні плани, що засекречені. Як повідомив начальник Житомирського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки Ігор Бацюн, насамперед комплектування бойових військових частин провадиться за рахунок резервістів, колишніх учасників АТО та ООС, з поступовим нарощуванням чисельності підрозділів за рахунок військовослужбовців та військовозобов'язаних.
Придатність до військової служби за станом здоров'я визначає військово-лікарська комісія, яка працює при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП). Військово-лікарняну комісію проходять чоловіки, які отримали повістку на медкомісію та не мають підстав для відстрочення або звільнення від служби.
Як пояснив Ігор Бацюн, особи, які покликані під час мобілізації та не проходили військову службу, обов'язково направляються до навчальних центрів. Термін їхньої підготовки залежить від військово-облікової спеціальності.
"Призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань здійснюється в обсягах, визначених мобілізаційними планами. Поки що ці плани мають обмежений доступ", - сказав начальник Житомирського ТЦК Ігор Бацюн.
Що стосується роздачі повісток на вулицях та в магазинах, то Ігор Бацюн пояснив, що порядок денний не дорівнює мобілізації, і тим більше не означає відправлення людини відразу на передову. Повістка у ТЦК та СП, за його словами, переважно видається з метою уточнення інформації про людину, а не для негайної мобілізації її у військову частину.
Відповідальність за порушення законодавства про мобілізацію може досягати позбавлення волі на строк до п'яти років. Будь-яка людина, яка отримала повістку, має у визначений термін звернутися до зазначених ТЦК та СП.
"Це стосується й осіб, які мають право на відстрочку або непридатні до служби за станом здоров'я. Коли вручають таким людям повістки, то треба прийти до ТЦК та СП із документами, що підтверджують право на відстрочку або непридатність до військової служби", - уточнив начальник Житомирського ТЦК. .
Терміновики та жінки
Потреби у мобілізації військовозобов'язаних жінок наразі немає. Військовий облік жінок, згідно з прийнятими змінами до закону, є добровільним, за винятком медичних спеціальностей.
Щодо строкової служби в Україні, то в Законі про особливості призову на строкову військову службу та діяльність призовних комісій (№8109 від 06.10.2022 року), передбачено, що осіннього призову у 2022 році не буде. Проте ВЛК здійснюватимуть медичний огляд осіб віком до 27 років з метою продовження їхнього перебування на обліку або зняття з обліку.
Відстрочка від мобілізації
У четвер, 10 листопада, Кабмін продовжив на один місяць відстрочку від призову на військову службу для заброньованих військовозобов'язаних. Пролонгація відбудеться автоматично.
"Встановити, що терміни дії відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, наданих військовозобов'язаним відповідними рішеннями Міністерства економіки, які не закінчилися на день набрання чинності цією постановою, продовжуються автоматично на один місяць", - йдеться в указі уряду.
Чи буде нова хвиля мобілізації?
На цей час, за інформацією Міноборони, в українській армії вистачає людей, але у разі зміни ситуації на лінії фронту в країні може бути проведена додаткова мобілізація.
"Ми всі маємо усвідомлювати, що в країні йде війна. Ми можемо припускати різні сценарії розвитку подій, і ми з вами, в принципі, маємо бути готовими до розвитку всіх цих сценаріїв", - повідомила заступник міністра оборони Ганна Маляр.