За 9 місяців повномасштабного російського вторгнення в Україні народилося понад 100 тис. дітей.
Ті, хто народився на тимчасово захоплених територіях, залишилися без українських свідоцтв. У Херсонській області документи державного зразка оформили вже понад 40 новонародженим, інформує FREEДОМ.
Анастасія — молода мама з Херсона. Її син народився два місяці тому під час окупації міста російськими військами.
Памперсами, сумішами та всім іншим необхідним новонародженого забезпечують волонтери. Жодних соціальних виплат Анастасія не отримує. Адже українського документа про народження дитини молода мама не має.
“Ми навідруб відмовилися отримувати чуже для нас свідоцтво, жити під чужим прапором. Ми чекали на звільнення, дочекалися наших, ЗСУ. Чекаємо, коли все почне працювати і, звичайно, ми тільки наше все робитимемо, тільки під нашим прапором”, — продовжує Анастасія.
Тетяні пощастило більше. Вона народила у березні, коли українські служби продовжували роботу у вже захопленому місті. Каже, що медикам довелося викликати пологи, щоби прийняти їх у перервах між обстрілами. Жінка встигла оформити українські документи.
“Я бігала щодня після пологів до РАЦСу, щоб оформити дитині українське свідоцтво… Змушували отримувати російське: щоб вижити та отримати хоч щось, продукти, памперси та суміш, то треба було оформляти російське. Але, як кажуть, ми витримали, протрималися завдяки нашим магазинам, українським терміналам”, — згадує мешканка Херсона Тетяна.
Жінка має двох старших дітей. Тому оформлення соцвиплат, за її словами, відбулося набагато швидше.
“Я встигла в соцзабез за свідоцтвом того ж дня, і мені оформили. Скоріш за все, з моїми документами поїхали на територію, підконтрольну Україні, та оформили. Вони вже в червні надійшли на картку, проте… Сусідка, яка народила пізніше, нічого не змогла оформити. Їй довелося російське свідоцтво зробити. Я не знаю, як вона тепер. Їй дуже тяжко, ще важче, вона з однією дитиною та російським свідоцтвом”, — каже Тетяна.
Російські окупанти під час захоплення Херсона обіцяли “автоматичне” громадянство Росії всім народженим після 24 лютого. Але більшості молодих мам цього вдалося уникнути. Зараз у них на руках лише виписки з пологового будинку:
“Мені у пологовому будинку видали довідки, декретну — з російськими печатками, я навіть не знаю, чи я зможу щось отримати. Живемо на гуманітарній допомозі. Родичі допомагають, гроші на картку перекидають нам. Отак і живемо”, — каже мешканка Херсона Ганна.
“Нехрещений, без документів. Поки що просто хлопчик, 16 вересня [народився]. Хочеться вже якихось документів. Хочеться миру”, — зізнається мешканка Херсона Емма.
Оформити свідоцтво про народження для дітей, народжених на тимчасово окупованих територіях, можна декількома способами. Перший — звернутися до РАЦСу, що працює, в будь-якому місті України.
“Якщо є медичний документ про народження, який був виданий на території, яка перебувала під контролем російської армії, то з ним потрібно звернутися після виїзду до будь-якого органу реєстрації актів цивільного стану та дізнатися, чи не було такого запису внесено. Тому що на окупованій території, попри те, що не працювали реєстри, частину актових записів таки було здійснено”, — пояснює директорка з адвокації Центру прав людини ZMINA Альона Луньова.
Другий спосіб — звернення до суду. Ця процедура суттєво спростилася. На початку російської агресії у 2014 році потрібно було надати максимум документів, зокрема фото під час вагітності та відразу після пологів. Зараз достатньо довідки від медиків, яка підтверджує народження дитини.
Ще один спосіб — скористатися електронним сервісом “єМалятко” або надіслати заяву в довільній формі за спеціальною процедурою.
“На окремо визначену електронну адресу батьки чи інші законні представники можуть подати відскановану заяву про державну реєстрацію народження дитини та прикріпити сканкопії документів, необхідних для такої реєстрації. Тобто паспорт, свідоцтво про шлюб, медичний документ про народження, реєстраційний номер картки платника податків — чим батьки володіють. Основні — паспортні документи та медичні”, — коментує начальниця відділу Державної реєстрації актів цивільного стану в Чернівецькій області Аліна Корчак.
Документи розглядаються, реєструються та на електронну пошту у відповідь надсилають відскановане свідоцтво про народження. Замінити електронне на фізичне свідоцтво можна буде одразу, як у регіоні відновить роботу РАЦС.
“Ця процедура доступна для тих батьків, у яких поки що немає можливості виїхати на підконтрольну територію, або вони перебувають в адміністративній територіальній одиниці, де органи державної реєстрації не здійснюють свою діяльність згідно з наказом Міністерства юстиції”, — пояснює Аліна Корчак.
За спецпроцедурою українські свідоцтва оформили батьки понад 40 новонароджених у Херсонській області. Четверо з них — уже з документом на руках.