В останні дні з боку американських чиновників пролунали низка заяв щодо наміру Сполучених Штатів витіснити російські енергоресурси зі світового ринку.
Міністр енергетики США Крістофер Райт заявив, що адміністрація ставить за мету повністю припинити постачання російського газу до Європи та замінити його американськими енергоносіями. Міністр торгівлі Говард Лютнік додав, що Вашингтон готовий урегулювати торгові суперечності з Індією за умови, що та припинить закуповувати російську нафту.
Ці заяви суттєво розходяться з двома поширеними тезами щодо потенційної стратегії Трампа щодо Росії. Перша припускає, що Трамп планує укласти угоду з Кремлем щодо миру в Україні, пропонуючи Путіну певні поступки в обмін на припинення війни. Друга теза полягає в тому, що Трамп намагатиметься віддалити Росію від Китаю.
Що стосується мирних переговорів, то оголошені плани щодо витіснення російських енергоресурсів з європейського та індійського ринків не пов'язуються з війною в Україні. Це свідчить про те, що Вашингтон має намір продовжувати політику глобальної блокади російського експорту енергоносіїв незалежно від того, чи погодиться Путін припинити бойові дії. Фактично, це є стратегія не дипломатичної угоди, а тотальної торгової війни проти Росії, що значно ускладнює можливість серйозних домовленостей між Москвою та Вашингтоном. Головним козирем Трампа в переговорах міг би бути тиск на Європу з метою скасування санкцій та відновлення закупівель російських енергоресурсів, однак заяви американських чиновників свідчать про протилежні наміри.
Щодо спроб віддалити Росію від Китаю, то витіснення російських енергоносіїв з європейського та індійського ринків лише посилить залежність Москви від Пекіна, оскільки Китай стане для неї основним покупцем. Найочевиднішим способом послабити зв'язок Росії з Китаєм було б, навпаки, повернення російських товарів на західні ринки.
За таких обставин найімовірнішим сценарієм є не укладення угоди між Путіним і Трампом, а подальше загострення протистояння між Росією та США — незалежно від того, чи вдасться припинити війну в Україні.
Водночас існує версія, що заяви представників торгово-економічного блоку адміністрації Трампа не відображають позицію самого президента, а є результатом лобіювання з боку американських нафтогазових компаній.
Раніше глава європейської дипломатії Кая Каллас заявила, що війна в Україні може тривати ще як мінімум два роки.
Також можливо, що це лише тактика тиску з боку Вашингтона на Москву, і у разі укладення угоди щодо припинення війни санкції та обмеження на російський експорт можуть бути зняті.
Однак наразі жодних ознак таких намірів із боку офіційних представників США не простежується.