Ледве помітний тягучий біль і поколювання у правому боці говорять про те, що потрібно звернутися до лікаря.
Основні симптоми
Найбільш характерною ознакою захворювання печінки є біль або важкість у правому підребер’ї.
Серед інших симптомів може бути підвищена стомлюваність, слабкість, збільшення залози в розмірах.
Більш тривожними симптомами, які повинні змусити вас звернутися до лікаря і пройти обстеження, є гіркота в роті, печія, нудота і блювота.
Обов’язкові аналізи
Оскільки більшість патологій печінки спочатку не мають явних симптомів, лікарі рекомендують не чекати погіршення стану здоров’я, а вчасно виявити хворобу, здавши біохімічний аналіз крові.
«Перше, що потрібно зробити — це раз на рік ходити в поліклініку і здавати біохімічний аналіз крові. У ньому буде шість показників: АЛТ, АСТ, ГГТ, ЛФ і два білірубіна.
Можна зробити УЗД, але швидше за все ви не побачите вже наявне захворювання, або, якщо ви затягнули процес, то побачите вже цироз. Тому на ранніх стадіях захворювання УЗД не має сенсу», — каже гастроентеролог-гепатолог Сергій В’ялов.
Аналіз на біохімію потрібно здавати натще серце, а останній прийом їжі повинен бути за вісім годин до забору крові на аналіз.
Що покаже біохімічний аналіз крові?
Підвищення АЛТ буде вказувати на розвиток таких серйозних захворювань, як вірусний гепатит, токсичне ураження печінки, цироз печінки, рак печінки. Зниження рівня АЛТ — на некроз або цироз.
Підвищення АСТ у крові говорить про розвиток вірусного, токсичного або алкогольного гепатиту, раку печінки, а зниження рівня АСТ — про розрив печінки і дефіциті вітаміну В6.
Підвищення ГГТ може відбуватися при гострому або хронічному вірусному гепатиті і токсичному ураженні печінки.
Підвищення лужної фосфатази (ЛФ) говоритиме про токсичний гепатит, некроз, цироз або рак печінки.
Підвищений показник загального білірубіну є симптомом жовтяниці або гепатиту. Підвищення зв’язаного білірубіну також говоритиме про жовтяницю, яка розвинулася через порушення відтоку жовчі з печінки.