Можливо, доведеться змінити спосіб життя та харчування, зате ризик не захворіти знизиться майже на чверть!
Донедавна рак кишечника вважався хворобою людей передпенсійного віку. Сьогодні статистика говорить про те, що захворювання помолодшало.
Лікарі це пов’язують із змінами якості життя: робота в офісі, яка потребує постійного сидіння за комп’ютером, харчування фастфудом, який не відрізняється натуральністю складу, надмірне куріння та споживання алкоголю.
У той же час, зміна деяких звичок може допомогти суттєво знизити ризик колоректального раку.
Рух - це життя
Якщо робота пов’язана з тривалим перебуванням у сидячому положенні, намагайтеся щогодини робити перерву та зробіть невелику гімнастику. Або хоча б пройдіться. І взагалі намагайтеся більше ходити пішки.
Змініть меню, не забувайте про вітамін D
Нестача цього вітаміну підвищує ризик захворіти. Такого висновку дійшли вчені, дослідивши 13 тисяч людей. Тож намагайтеся проводити на сонці хоча б півгодини. Це допоможе поповнити запаси організму необхідним вітаміном.
Цільнозернові та крупи, свіжі овочі та фрукти, бобові та інші продукти з високим вмістом клітковини введіть у свій щоденний раціон. Харчові волокна не лише допомагають нашому кишечнику працювати нормально, а й знижують ризик розвитку колоректального раку.
Киньте курити
Ця шкідлива звичка також збільшує ризик раку кишечника. Більше того, чим більше ваш курильний стаж, тим більше організму знадобиться часу на відновлення. Тому у ваших інтересах якнайшвидше позбутися сигарети.
Каву можна і потрібно
Вчені, дослідивши 10 тисяч людей, дійшли висновку, що регулярне вживання кави знижує ризик розвитку раку кишечника на 26%.
Вагу під контроль
Індекс маси тіла більше 25 серйозно підвищує ризик утворення поліпів у товстій кишці, які самі по собі не є небезпечними, проте якщо вчасно їх не видалити, вони стануть злоякісними. Так що при надмірній вазі робіть регулярну діагностику кишечника.