Український бізнес на початку війни пережив велике потрясіння. Проте згодом багато підприємств зуміли адаптуватися до нових умов та відновитися до довоєнного рівня. Разом із тим, якщо війна затягнеться надовго, багато ФОП ризикують розоритися і згорнути свій бізнес.
Таким прогнозом поділився голова комітету ВР з питань бюджету, податкової та митної політики Данило Гетманцев. Втім, за словами нардепа, цей прогноз зроблено не ним, а Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР).
Згідно з дослідженням ЄБРР, до кінця 2022 року більше половини українських підприємств малого та середнього бізнесу зуміли повернутися до довоєнних обсягів виробництва, і лише 6% не змогли впоратися з новими обставинами.
"Є дослідження ЄБРР, згідно з яким до кінця 2022 року більшості МСБ вдалося стабілізувати свою діяльність, і 57% продовжують працювати як до війни (проте 37% скоротили обсяги виробництва, 6% - призупинили діяльність)", - поділився Гетманцев.
Говорити зараз про терміни і перспективи відновлення економіки країни в цілому та підприємництва зокрема, передчасно, вважає нардеп. Визначальне значення матиме підсумок війни, а також строки її закінчення. Чим довше триватиме війна, тим менше перспектив у вітчизняного бізнесу, і тим більше ФОП ризикують остаточно розоритися і вже ніколи не відновити своє підприємство.
"Якщо війна завершиться в найближчі півроку, то стабільно працюватимуть, як зараз, 79% опитаних представників малого та середнього бізнесу, якщо триватиме більше року - то 62%, а згортатимуть активність або припинять діяльність 15% і 30%", - каже Гетманцев.
Отже, для економіки України дуже важливо, щоб війна закінчилася якнайшвидше. Інакше, якщо військові дії затягнуться ще на рік чи більше, то навіть повна перемога України на полі бою не буде еквівалентна такому ж переможному просуванню на економічному фронті.