В Україні поточні тарифи на електрику дійсні до кінця травня. Після цього уряд може або відкласти рішення щодо зміни цін до липня, або ж з 1 червня тарифи можуть зрости.
Інформатори в уряді, які раніше говорили про можливі сценарії збільшення тарифів, відмовилися коментувати поточне рішення. "Розглядаються різні варіанти, і скоро може бути оголошено остаточне рішення. Немає окремого варіанту, що вже не було обговорено в ЗМІ. Градація цін може змінитися, але вона існуватиме", - кажуть в Кабінеті Міністрів.
Що стосується потенційної градації цін, то в Україні зараз існують два тарифи для населення: до 250 кВтгод - 1,44 грн за кожну кВтгод, а від 250 кВтгод - 1,68 грн за кожну кВтгод.
Міністерство енергетики разом з НКРЕКП та експертами президентського офісу працюють над новою градацією цін. Вероятно, тим, хто використовує мало електроенергії, можуть залишити нижчий тариф. Зараз можуть ввести ще одну градацію - наприклад, від 1000 кВт*год на місяць.
Вартість електроенергії, за різними оцінками, може зрости приблизно на 40% і досягти 2 грн за кВтгод. Якщо введуть градацію при споживанні від 1000 кВтгодина, ціна може бути близько 6 грн за кВт*годину (ринкова вартість електроенергії в Україні).
Є інші сценарії, за якими електроенергія може подорожчати до 2,2 або навіть 2,4 грн за кВтгод. Зараз обговорюється можливість зберегти поточну ціну на електрику для тих, хто використовує малу кількість електроенергії. Наприклад, раніше було встановлено межу в 150 кВтгод.
В результаті перерахунку тарифів для більшості домогосподарств зростання ціни буде невеликим і може становити приблизно 100-300 грн на місяць. Справді більше заплатять лише ті, хто використовує багато електроенергії. Це має заохотити українців до економії енергії. Однак повне відновлення енергосистеми за найближчі кілька років буде неможливим. У деяких випадках замість відновлення старого необхідно буде будувати нове.
Також важливо зазначити, що економічне використання електроенергії може вплинути на потребу в довготривалих відключеннях електроенергії влітку. А без підвищення тарифів буде складно знайти фінансування для відновлення енергосистеми.