Наш спосіб життя безпосередньо впливає на стан організму, в тому числі може йому шкодити, але це можна виправити.
Щоб прожити якомога довше та здорове життя, експерти радять відмовитися від певних звичок, які можуть зашкодити після досягнення 50-річного віку.
КІСТКИ
Якщо ігнорувати стан кісток, то це може призвести до травм. У процесі старіння наш організм засвоює все менше кальцію, а жінки взагалі стикаються зі зниженням здатності до засвоювання молочних продуктів.
Дієтолог Джейсон Еволдь вважає, що останні можна замінити апельсиновим соком і листовою зеленю, де багато кальцію. Також необхідну кількість білку можна забезпечити завдяки здоровій рослинній дієті без м’яса.
СПІЛКУВАННЯ
Не забувайте, що соціальні зв’язки – це вкрай важливо та ключ до здорового старіння.
«Переконайтеся, що у вас здорові стосунки з вашими близькими, вашим чоловіком, дітьми, друзями, що справді позитивно впливає на будь-які хвороби, які у вас можуть бути», – розповів сімейний лікар Університету Юти та доктор Кайл Бредфорд Джонс.
СОН
Ні в якому разі не нехтуйте хорошим сном. Він необхідний для оптимальної пам’яті, навчання, пізнання та психічного здоров’я, що актуально як у 50 років, так і у 15. Його нестача може спровокувати депресію, недоумство, хворобу Альцгеймера та погіршення когнітивних функцій.
МАЛОРУХЛИВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ
Потрібно не тільки бути достатньо фізично активним, але й правильно скласти раціон, відмовитися від шкідливих звичок та пити багато води. Завдяки цьому можна запобігти ризику серцево-судинних захворювань, хворобі Альцгеймера, депресії тощо.
«Ви почуватиметеся набагато краще, а також станете щасливішим», – розповів доктор.
МОЗОК
Здоров’я мозку є таким же важливим питанням, як і здоров’я інших частин тіла. Після досягнення 50-річного віку вкрай необхідно отримувати вітамін В-12, пов’язаний із роботою мозку. Він міститься у яйцях, молоці, нежирному м’ясі, рибі та збагачених продуктах (наприклад, у злаках і крупах).
«Веганам, зокрема, потрібно обирати більше збагачених продуктів, але навіть люди похилого віку, які їдять усі продукти, можуть відчувати труднощі із засвоєнням достатньої кількості вітаміну B-12», – додав спеціаліст.
Зазначимо, що цей матеріал не написано фахівцями у галузі охорони здоров’я. Самолікування може серйозно зашкодити вашому організму, а тому в разі виникнення питань треба звернутися до лікарів.