Російської пропаганди в Казахстані стає все менше. Ще 10 телеканалів країни-агресора тепер недоступні для казахстанських глядачів.
Це третє подібне рішення телеоператорів за останні місяці, інформує FREEДОМ.
Казахстанський оператор заявив, що правовласник російських телеканалів завищував ціни і неодноразово відмовлявся від досягнення домовленості про розстрочку.
“Протягом останніх кількох років ціна ретрансляції каналів телесімейства постійно підвищувалася. Так, з 2018 року по 2023-й вартість прав зросла на 75%. Ми неодноразово звертали увагу, що вартість прав за ретрансляцію, порівняно з ринковою, неадекватно для нас завищена. У відповідь у грудні 2023 року ми отримали повідомлення про ще одне підвищення вартості, без зазначення розміру”, — йдеться у повідомленні на сайті оператора TVCOM.
У листопаді 2023-го Казахстан заблокував на своїй території російську платформу, на якій можна було дивитися пропагандистські телеканали. У серпні в країні заблокували сайт телеканала “Царьград” — за пропаганду екстремізму.
Такі рішення доводять, що Казахстан намагається дистанціюватися від Кремля, який раз у раз вдається до гібридних загроз.
“18 грудня Путін підписав указ №962, який фактично оголошує війну Казахстану, Молдові та закінчує розбиратися з Білоруссю. Коли він каже, що всі громадяни цих країн можуть отримати паспорти РФ, і, відповідно, після цієї процедури, як це сталося в Криму, вони будуть розповідати, як на території Донецької та Луганської областей, що йдуть захищати громадян, які спілкуються російською мовою, мають російські паспорти”, — заявив секретар РНБО України Олексій Данілов в ефірі телемарафону “Єдині новини”.
Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв, ім’я якого Володимир Путін від зустрічі до зустрічі навмисно перекручує, відкрито висловлював свою незгоду з російським президентом і прямо диктатору заявляв: не визнає псевдореспубліки на Донбасі.
Крім того, Токаєв не прийняв нагороду від Путіна — відмовився від ордена Олександра Невського.
Останнім часом такі вчинки та риторика стали своєрідним трендом серед союзників країни-агресора по ОДКБ, зазначають аналітики.
“На тлі тривалої агресії Росії проти України і тієї ефективності, з якою Україна змогла перші півтора року протистояти величезній російській армії, показала цим країнам, що голос можна піднімати голосніше. Не так давно була зустріч у Казахстані, коли президент країни вперше на зустрічі з Путіним почав зустріч казахською мовою, хоча зазвичай вони це робили російською. Це теж демонстрація, що країни за себе, за свій суверенітет, за свою незалежність, а терорист Путін їм не друг”, — зазначив директор фонду “Вільна Росія” на Південному Кавказі Єгор Куроптєв.
Однак відкрито протистояти Росії Казахстан поки що не готовий. Його мета — зберегти незалежність, вважають експерти. Астана не надає прямої військової допомоги Москві, а громадяни Казахстану, які воювали проти України, отримують обвинувальні вироки судів.
Водночас, через Казахстан Росія отримує підсанкційні товари, зокрема електронні компоненти для зброї. А економіки обох країн, зокрема в енергетичному секторі, все ще залишаються взаємозалежними.