Російська Федерація продовжує залучати для участі у війні проти України іноземних найманців. В обмін на це Кремль пропонує їм російське громадянство з умовою, що вони підпишуть контракт із Міністерством оборони РФ.
Незважаючи на те, що найманство в Росії офіційно заборонене, влада РФ не тільки звертає увагу на цю норму російського законодавства, а й посилено продовжує цю практику.
Найманці на службі Кремля
Після початку повномасштабної війни Росії проти України керівництво РФ пропонувало брати участь у війні переважно мігрантам, які прибули на заробітки до Москви з країн колишнього Радянського Союзу: Білорусі, Таджикистану, Узбекистану, Вірменії, Туркменістану або Киргизстану.
Республіка Білорусь у світлі прихильних відносин самопроголошеного президента Олександра Лукашенка з російським диктатором Путіним є, по суті, васалом Росії.
А у зв’язку з тим, що в цій країні триває найпотужніша антиукраїнська та антизахідна пропаганда, яка за своїми наративами не поступається російській, то не дивно, що частина білорусів не лише сприймає Україну як ворога, а й зголосилася увійти до складу російської армії, щоб вбивати українців.
Однак кількість жителів сусідньої країни, які виступили проти України, не була такою, що могла вплинути на перебіг бойових дій в Україні.
Як повідомив військовий експерт, генерал-майор запасу СБУ Віктор Ягун, до кінця березня 2023 року загальна кількість громадян Білорусі, які воювали проти України, на той момент не перевищувала тисячі осіб.
Вирішили воювати за Росію і представники інших країн колишнього Радянського Союзу. Здебільшого, це жителі Середньої Азії та Північного Кавказу. Головний стимул у цієї категорії громадян — гроші та отримання громадянства РФ. Але, при цьому, у себе на батьківщині їх можуть судити за участь у війні проти України як найманців.
Так, за інформацією “Радіо Свобода“, у Казахстані Карагандинський суд засудив місцевого жителя до 6 років і 8 місяців колонії за те, що він брав участь у бойових діях в Україні.
А в травні минулого року мешканець Первомайського району Бішкека (Киргизстан) отримав 10 років позбавлення волі за участь у так званій “СВО” (“спеціальна військова операція” — так у РФ називають війну Росії проти України).
Водночас у лавах окупаційної російської армії воюють представники ледь не всіх континентів. Наприклад, за даними The New York Times, на території України загинули троє “добровольців” із Колумбії. За інформацією видання, ці люди приїхали воювати в Україну, щоб заробити гроші, які їм пообіцяла Росія.
У листопаді українські бійці взяли в полон “російського солдата” з Нігерії, а крім нього є ще “солдати удачі” з Сирії та Єгипту.
Але по-справжньому бійці ЗСУ були здивовані під Запоріжжям, коли взяли в полон уродженця… Непалу. Ім’я солдата — Тагар Сідхарту. Він розповів, що до Росії прибув як студент, і коли не зміг оплатити навчання, приєднався до військових — йому запропонували вбивати українців за гроші.
За його словами, росіяни обіцяли йому платити 195 тисяч рублів на місяць, але заплатили лише 4 тисячі рублів одноразово.
Інтерв’ю з цим солдатом розійшлося інтернетом, і незабаром уряд Непалу заявив, що зупинить потік своїх громадян, які бажають переїхати в Росію. Згідно з новими правилами, щоб працювати в іншій державі, громадяни Непалу повинні отримати дозвіл від своєї країни.
Уряд заявив, що, за оцінками, до 200 громадян Непалу працювали в російській армії. Близько 100 непальців вважаються зниклими безвісти.
Варто зазначити, що перші дані про вербування мігрантів на війну проти України правозахисники повідомили ще в жовтні 2022 року.