За церковним календарем сьогодні вшановують мучеників Єрмила і Стратоніка, мученика Петра Анійського. За народним календарем святкують Старий Новий рік.
Повір'я та традиції
Щедрим вечором прозвали 13 січня за звичай готувати щедрий святковий стіл. Наші пращури вірили, що чим більше і багатше буде частування, тим краще для сім'ї пройде весь рік. Першою зі страв обов'язково була свинина, яка уособлювала також добробут та плодовитість. Часто подавали й варену свинячу голову. Глава сім'ї розрізав її та роздавав всім учасникам застілля по старшинству. Пригощалися великою кількістю жирної та м'ясної їжі, тому свято має назву і "жирна кутя".
На Маланку дівчата ворожили, а ввечері молодь виходила щедрувати — вбиралися в костюми, маски та стукали в сусідські будинки, співаючи щедрівки. В таких піснях проявляється повага до господарів будинку, і за них від привітних сусідів отримували щедрі подарунки. Вважали, чим багатше обдарувати колядників, тим краще родина проведе рік.
13 січня наші пращури спостерігали за погодою, оскільки по ній визначали майбутній урожай та вираховували, коли проводити посівні роботи. Вважалося, який день сьогодні, таким і буде рік.
Чого не можна робити 13 січня:
За народними повір'ями в цей день не можна починати якусь нову справу — люди вірили, що з цього все одно нічого доброго не вийде. Не можна ставити на святковий стіл страви з риби та птиці, бо щастя втече з дому.
Не можна в цей день давати або брати гроші в борг. Не варто виносити сміття, інакше гроші в будинку водитися не будуть, а також перераховувати дрібницю, що залишилася в гаманці — це до сліз і жалю.
Народні прикмети:
- тепла погода – до дощового літа та пізньої весни;
- туман – до багатого урожаю;
- кріт виліз із нори – до холодів у травні;
- сильна хуртовина – до гарного врожаю горіхів;
- зоряне небо – до великої кількості грибів і ягід, а також нестимуться кури;
- молодий місяць – річки навесні не вийдуть із берегів;
- сонце стоїть високо – до гарного врожаю садових культур;
- тиха та ясна ніч – на щастя для людей та тварин;
- іній на деревах – до гарного врожаю меду та зерна;
- м'який сніг іде – до врожаю, а також час сіяти гречку;
- тепла та безсніжна погода – до неврожаю;
- дерева зледенілі – до багатого врожаю фруктів;
- тварина головою на схід укладається – на врожай, на захід – на недорід.
Іменинники сьогодні: Давид, Йосип, Михайло, Петро, Яків та Меланія.