Гіпертонія виникає, коли артеріальний тиск підвищується і серце змушене працювати напружено, щоб качати кров через судини. Це збільшує ризик розвитку серцевих нападів, інсультів, захворювань нирок.
Стандартні критерії для визначення ступеня гіпертонії засновані на двох значеннях артеріального тиску: систолічному (верхньому) та діастолічному (нижньому). У нормі систолічний тиск має бути меншим за 140 мм рт.ст. т.
Розрізняють три ступені гіпертонії
- Перший ступінь: 140/90 мм рт.ст.;
- другий ступінь: 160/100 мм рт.ст.;
- третій: вище 180/110 мм рт.ст.
Вважається, що на розвиток цього захворювання впливає ожиріння, надмірне споживання натрію, стреси, генетична схильність. Однак, згідно з останніми дослідженнями, на підвищення артеріального тиску також можуть впливати препарати для інших захворювань.
Американські вчені проаналізували дані Національного обстеження здоров’я та харчування (NHANES) з 2009 до 2018 року. Вони розглянули використання ліків, які, як відомо, підвищують кров’яний тиск.
Ліки, які підвищують кров’яний тиск
- Антидепресанти;
- нестероїдні протизапальні рецептурні препарати (НПЗП);
- стероїди;
- гормональні препарати;
- судинозвужувальні засоби;
- таблетки для схуднення.
Як виявилося, 18,5% людей з гіпертонічною хворобою повідомили про приймання ліків, які підвищували артеріальний тиск і потребували вищих доз контролю від нього.
— Завжди приносите на прийом до кожного лікаря актуальний список ліків, які ви використовуєте. Проконсультуйтеся, як вони впливають на рівень артеріального тиску, — рекомендує керівник кардіологічного відділення лікарні Long Island Jewish Forest Hills, доктор Майкл Гойфман, цитує портал Gazeta.pl.
Також він радить використати альтернативні препарати. Наприклад, парацетамол не підвищує кров’яний тиск на відміну від НПЗЗ.
Лікування гіпертонії включає зміну способу життя та передбачає правильне харчування, фізичну активність, зменшення рівня стресу, а також приймання антигіпертензивних препаратів. Регулярні перевірки артеріального тиску та консультації з лікарем допоможуть контролювати стан та запобігти розвитку ускладнень.
Результати дослідження опубліковані в журналі JAMA Internal Medicine («Внутрішня медицина»).