Більшість українців знають, що миття рук, дотримання дистанції і вакцинація є базовою профілактикою гострих респіраторних вірусних інфекцій.
Але чи знали ви, що можете зробити, щоб зменшити ризик захворіти на рак. Про це повідомляє Міністерство охорони здоров'я, розказує Gazeta.ua.
Міжнародне агентство Всесвітньої організації охорони здоров'я з вивчення раку надало рекомендації.
1. Будьте фізично активними і дотримуйтесь здорового харчування.
Куріння, надмірна вага, вживання алкоголю, малорухливий спосіб життя і недостатнє споживання рослинної їжі - причини третини випадків раку.
2. Відмовтесь від куріння та алкоголю.
Алкоголь може спричинити щонайменше сім видів раку.
Куріння - причина кожної четвертої смерті від онкозахворювань. Зробіть свій будинок і робоче місце простором, вільним від тютюнового диму.
3. До 25% випадків раку викликають віруси гепатиту В і папіломи людини. Подбайте про те, щоб ваші діти пройшли вакцинацію від гепатиту В (гарантовано державою) і бажано вірусу папіломи. За можливості також вакцинуйтесь самі.
4. Використовуйте бар'єрну контрацепцію під час усіх видів сексу, щоб уникнути інфекцій, що збільшують ймовірність розвитку онкозахворювань.
5. Обмежуйте час перебування на сонці.
Не засмагайте ані під сонцем, ані у солярії.
Ультрафіолетове випромінювання викликає до 90% випадків раку шкіри і фотостаріння шкіри. Користуйтеся сонцезахисними кремами й окулярами цілий рік.
6. Їжте більше овочів і фруктів, цільнозернових і бобових продуктів. Уникайте обробленого м'яса. Обмежуйте споживання червоного м'яса та їжі з високим
вмістом солі.
7. Для жінок: за можливості годуйте своє немовля грудьми. Це знижує ризик розвитку раку молочної залози.
8. Дотримуйтеся правил техніки безпеки на виробництві й у побуті.
9. Регулярні самообстеження і скринінги для різних типів раку збільшують шанси на раннє виявлення хвороби, а отже - кращу ефективність лікування.