Несприятливі лікарські реакції (НЛР) у людей похилого віку можуть бути особливо серйозними та надати згубний вплив на здоров’я.
- Седативні препарати та антидепресанти можуть послабити м’язи та підвищити ризик розвитку травматизму.
- Приймання антикоагулянтів та нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП) може спричинити кровотечу.
- Деякі ліки проти безсоння можуть погіршити когнітивні функції у людей похилого віку.
- Тривале використання препаратів, таких як глюкокортикостероїди, збільшує ризик розвитку остеопорозу та переломів у людей похилого віку.
- Протиблювотні препарати можуть спричинити втрату апетиту та зниження ваги.
- Глюкокортикостероїди та деякі антипсихотики провокують підвищення рівня цукру в крові та ризик розвитку діабету у літніх людей.
Вчені Університетського коледжу Корка (Ірландія) провели шестирічне дослідження, присвячене несприятливим лікарським ефектам, за участю 592 пацієнтів віком 70 років і старше.
Більшість виявлених побічних реакцій були м’якими, 11% — помірними за своєю тяжкістю і лише вісім (1,35%) пацієнтів було госпіталізовано внаслідок тяжких реакцій.
При цьому експерти зазначили, що понад 25% людей похилого віку, які тривалий час приймали препарати, відчували щонайменше одну несприятливу лікарську реакцію (ADR). Ризик її підвищувався втричі, якщо людина приймала від десяти різних ліків і виявлялася у вигляді нудоти та набряку.
Побічні реакції на ліки
- Сухість у роті;
- головний біль;
- нудота;
- набряк кісточок.
Найчастіше ADR викликали препарати, які використовують при високому кров’яному тиску та інших серцевих захворюваннях, сильні знеболювальні, такі як трамадол, та антибіотики, такі як амоксицилін.
- Антигіпертензивні засоби викликають запаморочення, слабкість та втрату свідомості, набряклість ніг.
- Сильні знеболювальні викликають головний біль, сонливість, погіршення дихання.
- Антибіотики можуть викликати алергічні реакції, включаючи висипання на шкірі, свербіж та ангіоневротичний набряк, діарею, пошкодження печінки та нирок при тривалому або неправильному застосуванні.
Дослідження опубліковане у Британському журналі загальної практики.