За тиждень з 17 по 23 березня обласні адміністрації оприлюднили звіти про закупівлю послуг з будівництва фортифікаційних споруд на загальну суму 4,25 млрд грн.
Про це свідчать дані у системі Prozorro, передає Комерсант український з посиланням на Наші гроші.
Вже другий місяць поспіль обладміністрації прозвітують у Prozorro про будівельні підряди на фортифікаційні споруди, але без жодних деталей.
Загалом з початку лютого на них було виділено 21,21 млрд грн, що в 33 рази більше, ніж за весь 2023 рік (0,64 млрд грн).
Обладміністрації проводять ці закупівлі без використання електронної системи, відтак невідомі жодні подробиці – ні підрядники, ні місця споруд, ні їх зовнішній вигляд.
Разом з тим не оприлюднюються і кошторисні ціни будматеріалів, що не дає можливості порівняти їх з ринковими.
Водночас за тиждень з 9 по 16 березня у системі Prozorro оприлюднили повідомлення про закупівлю послуг з будівництва фортифікаційних та захисних споруд на загальну суму 6,33 млрд грн.
Більшість підрядів на будівництво фортифікаційних споруд роздали обласні адміністрації.
Але вперше за час повномасштабного вторгнення про замовлення на будівництво оборонних споруд відзвітували структури Міністерства оборони – Північне (вартістю 0,67 млрд грн) і Східне (на 0,42 млрд грн) управління замовника робіт.
Як розповів очільник Київської ОВА Руслан Кравченко, у Київській області продовжують будувати фортифікаційні споруди. Наразі захист кордонів – одна з головних цілей політики безпеки.
Зазначається, що будівництво ведеться відповідно до державних завдань. Фортифікації передбачають розгалужену систему траншей, бліндажів та інших видів укриттів.
Також встановлюються загороджувальні рубежі – “зуби драконів”, протитанкові рови та інші невибухові загородження.
Наразі встановили майже 10 тисяч бетонних пірамід, облаштували протитанковий рів.
Начальник Запорізької ОВА Іван Федоров розповів, що у Запорізькій області триває будівництво фортифікаційних споруд. Встановлено 11 тисяч “зубів дракона”.
За його словами, захисні споруди – піраміди загороджувальні або тетраедри – виробляються цілодобово.
Для цього використовується спеціальна технологія, яка надає конструкціям максимальну міцність протягом мінімального часу застигання. Вони здатні витримати як критичні температури, так і будь-яку агресію ззовні.