Фахівцями було названо п'ять видів горіхів, найкорисніших у цьому плані. Одна з найцінніших особливостей горіхів – це вміст у них великої кількості жирних кислот омега-3.
Їх регулярне споживання має доведений оздоровчий ефект, що виражається у зниженні рівня холестерину, профілактиці серцевих нападів, інсультів.
Згідно з даними, опублікованими в American Journal of Clinical, збільшення кількості з'їданих людиною горіхів зменшує концентрацію запальних біомаркерів в організмі. Для цього, на думку вчених, потрібно вживати п'ять порцій на тиждень (одна порція – 25 г).
Дослідники виділяють п'ять видів горіхів, які можуть діяти краще за ліки на різні органи та системи організму.
Ліщинні горіхи. Поліпшують стан мозку, серця, що пояснюється високим вмістом вітамінів В та Е. Одним із найпопулярніших представників цього виду горіхів є фундук. Його споживання може допомагати худнути. Олеїнова кислота фундука, перетравлюючись у тонкій кишці, змушує мозок виробляти сигнали ситості і не дозволяє з'їдати багато їжі.
Поєднують жирні кислоти омега-3 і омега-6, такий мікс сприятливо позначається на стані кровоносних судин головного мозку. Крім того, волоські горіхи нормалізують рівень цукру в крові, забезпечують активний кровотік, що перешкоджає розвитку застійних серцевих явищ.
Пекан. Моно- та поліненасичені жирні кислоти цього виду горіхів особливо важливі для здорової діяльності серцево-судинної системи. До того ж горіхи пекан позитивно впливають на рівень цукру в крові та кров'яний тиск.
Бразильський горіх. Одного або двох достатньо, щоб повністю покрити добову потребу організму в селені – мікроелементі, який ефективно бореться з вільними радикалами, що викликають окислення організму та ушкоджують його клітини. У великій кількості вільні радикали можуть викликати процеси утворення пухлин.
Фісташки. Порівняно з іншими горіхами містять найзначніше дозування антиоксидантів – речовин, що перешкоджають розвитку запальних процесів. Фісташки вважаються одними з найкращих захисників від раку, також їх споживання знижує холестерин та захищає серцево-судинну систему від явища атеросклерозу.