Згідно зі статистикою, більшість громадян нашої країни мають низький рівень фінансової грамотності. Його можна порівняти з показниками в країнах Африки. Основна причина: відсутність інтересу у населення до отримання і поліпшення знань. Особливо плачевна ситуація відзначається в контексті кредитування.
Для чого потрібна фінансова грамотність
Фінансова грамотність передбачає наявність навичок і знань для ефективного управління власними коштами. Для людини важливо не тільки контролювати витрати (не купувати непотрібні речі, відповідально грати у ВІП казино тощо), а й уміти економити, генерувати дохід. Фінансова грамотність актуальна не тільки для конкретних осіб, а й для суспільств загалом.
В Україні за підвищення фінансової обізнаності населення відповідає Національний банк. Він реалізує різні проєкти та вносить власні пропозиції для полегшення доступу користувачів до фінансових і кредитних послуг. На міжнародному рівні за фінансову грамотність відповідають Організація Економічного Співробітництва, Розвитку та Світовий банк. Вони регулярно розробляють ініціативи, спрямовані на підвищення знань і вмінь на рівні цілих країн.
Що заважає людині стати фінансово грамотною
Перший крок до управління фінансами - аналіз власних грошових звичок і дій, пов'язаних із витратами. Для фінансово неграмотних людей характерні типові помилки, які призводять до необдуманих витрат і відсутності заощаджень.
Поширені помилки:
- Покупки, здійснені з почуття уявної необхідності;
- перевищення особистих фінансових можливостей;
- відсутність бажання змінювати звички;
- некоректний аналіз поточної фінансової ситуації.
Усунути помилки можливо за допомогою загальних рекомендацій:
- Скоротити споживання: проявляти обачність під час купівлі нових речей;
- сліпо не слідувати модним тенденціям, акціям і брендам;
- уникати здійснення покупок у борг або кредит: за наявності великої фінансової мети, спробуйте накопичити на неї, не беручи гроші в борг;
Не соромтеся звертатися за консультацією до фахівців, стежте за новинами в банківській сфері. Особливо якщо йдеться про великі валютні операції, інвестиції або оформлення фінансових продуктів.
Надмірно економити також не варто. Деякі люди, прагнучи заощадити, починають жертвувати якістю і комфортом. Це призводить до непередбачених витрат у майбутньому. Наприклад, купівля неякісної техніки може обернутися додатковими витратами на ремонт або заміну.