Наш світ, на жаль, не досконалий, і повниться безліччю стереотипів. Виходячи з цього, якщо реакція однієї людини різниться з думкою решти суспільства, то її поведінка, зазвичай, сприймається в штики.
Людині, яка пливе проти течії звичайно доводиться долати численні перешкоди, щоб відстояти свою незалежність і самодостатність. Однак існує ряд речей, за які ви не повинні ні перед ким відчувати незручностей, вибачатися або звітувати. До того ж, вони безпосередньо пов’язані з вашим психоемоційним і навіть фізичним здоров’ям. З цими речами всі ми, так чи інакше, стикаємося в повсякденному житті. Але мало хто з нас вміють сприймати їх як даність. Що ж це за речі, що не повинні викликати у нас ні краплі сумнівів?
Відмова
Якщо ви відчуваєте, що занадто часто погоджуєтесь на все, про що вас просять, навіть якщо для вас це не тягар, то настав час замислитися над своїм життям. Брати на себе забагато відповідальності, особливо за дії інших, означає, що ви живете за сценарієм, написаним кимось іншим, а не пишете його для себе самі. Не погоджуйтеся на допомогу, якщо це якимось чином йде вам на шкоду. Зосередьтеся на головних завданнях, не боячись відмовити тим, хто звик чужим коштом розв’язувати свої проблеми.
Приміром, колега в сотий раз просить вас позичити йому грошей до зарплати, тоді як сам віддає борги досить довго і неохоче. Не соромтеся ввічливо відмовити йому, пославшись на якісь матеріальні труднощі. Ви не повинні відчувати ніяких докорів сумління, вас не повинна мучити ніяка вина, адже ви нікому нічим не зобов’язані.
Тільки ви несете відповідальність за своє життя, вам і вирішувати, як розпоряджатися власним часом і ресурсами. Люди, які нескінченно піддаються на вмовляння і вічні прохання оточуючих (в основному маніпулятивні), навряд чи по-справжньому можуть насолоджуватися своїм життям. Кожна витрачена хвилина на виконання паразитичних прохань віддаляє вас від втілення власних бажань. Якщо розумно використовувати слово «ні» у повсякденному житті, то це допоможе покінчити з хаосом, довести до ладу справи і запобігти емоційному вигоранню.
Здоровий егоцентризм
Ставити себе на перше місце і тримати власні потреби в пріоритеті — здорова установка і цілком природний підхід, а не злісний егоїзм. Якщо слідувати протилежному підходу, то вам доведеться завжди відчувати незручності, завжди чимось жертвувати і в чомусь себе обмежувати. Ви постійно будете робити вибір не на свою користь, а на користь когось іншого.
Це ні в якому разі не означає, що ніколи не варто нікому допомагати і надавати підтримку, мова йде саме про адекватну і доцільне розставлення пріоритетів. Адже людина, перманентно підпорядковуючи своє життя чужим бажанням і потребам, навряд чи може називатися господарем свого життя. Хіба може тут йтися про щасливе та гармонійне життя? Успішні особистості не розтрачують свої резерви даремно.
Відпустка
Навіть той час, який ви затратите на планування відпустки і підготовку до неї, дозволить вам розслабитися і відволіктися. Не потрібно дивитися на інших — думайте тільки про майбутні канікули і розваги, про які ви так давно мріяли.
Не важливо, як саме ви проведете відпустку: махнете на Балі, відправитеся із друзями в гори сплавлятися на байдарках або ж всього-на-всього залишитеся вдома дивитися серіали, читати книжки, грати в комп’ютерні ігри і тренувати кулінарні навички — це ваш особистий час, і ніхто не вправі диктувати вам, як правильно його провести.
Самотність
У тому, щоб провести час на самоті, немає нічого негожого. Якщо ви віддаєте перевагу не гучним компаніям, а теплому пледу, горнятку какао, цікавій книзі і коту під боком, то навряд чи варто переживати через це емоційний дискомфорт і бути впевненим, що ви позбавлені чогось. Якщо ви поспішаєте покинути задушливу та виснажливу вечірку, або взагалі збираєтеся відмовитися від її відвідування зважаючи на втому або відсутність настрою, то не треба відчувати жодних докорів сумління і вважати, що ви когось підвели.
Тільки ваш вибір — йти чи залишатися. Бажання бути наодинці з собою не потребує виправдань і пояснень, це природна потреба кожної людини в певні періоди. Не варто пересилювати себе і робити те, від чого вам потім буде погано (морально чи фізично), на догоду іншим людям. Ставтеся дбайливо до стабільності свого психоемоційного стану.
Хрест на отруйних стосунках
Розірвати токсичний соціальний зв’язок — не просто ваше священне право, але і справжній обов’язок перед власною персоною в плані психоемоційного здоров’я. Ніколи не варто зберігати ті стосунки, які заподіюють вам незручності, доставляють моральний дискомфорт, приносять лише засмучення, які спустошують вас, які вам в тягар. В ідеалі від таких відносин слід позбуватися, або сильно обмежувати.
Пам’ятайте, що спілкування має бути комфортним в обопільному плані, і у вас не повинно виникати бажання скоріше піти або тим більше втекти. Наше життя надто коротке, щоб витрачати його на токсичних людей. Не дозволяйте себе кривдити, поневіряти, маніпулювати, брехати й чинити на себе тиск. Захистіть себе від небажаних, негативних соціальних зв’язків.