U-News » Події » Росіяни стратили щонайменше 61 українського військовополоненого: МКС і Україна розслідують злочини
Всі новини

Росіяни стратили щонайменше 61 українського військовополоненого: МКС і Україна розслідують злочини

Росіяни стратили щонайменше 61 українського військовополоненого. Наразі Україна розслідує 27 проваджень за фактами страти. Про підозри повідомили чотирьом росіянам, винесено один судовий вирок.

За словами генпрокурора України Андрія Костіна, фактично всі українські військові зазнають тортур у російському полоні — окупанти утримують їх у нелюдських умовах, морять голодом, відмовляють у медичній допомозі, б’ють за українську мову й удаються до інших способів фізичного та морального насильства, передає FREEДOM.

Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС) розслідує російські злочини щодо українських військовополонених і цивільних заручників. Раніше МКС фокусувався на незаконній депортації Росією українських дітей — у березні 2023 року суд видав ордери на арешт Путіна і Львової-Бєлової в цій справі — і на обстрілах енергетичної інфраструктури країни.  Ордери на арешт у березні 2024 року видано командувачу Чорноморським флотом Росії Віктору Соколову та командувачу дальньої авіації Росії Сергію Кобилашу.

“Також ми зараз зосередилися на злочинах, скоєних щодо затриманих і заарештованих — військовополонених і цивільних, і в цьому питанні є дуже широкий спектр можливих злочинів щодо утримуваних людей. Цивільних також утримували. Саме по собі утримування цивільних у місцях несвободи — незаконне. Різні злочини — катування, насильство. Зараз ми перебуваємо в процесі визначення, на яких локаціях ми хочемо зосередитися”, — розповіла керівниця команди Міжнародного кримінального суду в Україні Бренда Голліс.

За словами Бренди Голліс, представники Міжнародного кримінального суду не можуть привезти до Гааги сотні кримінальних справ, тому вони фокусуються тільки на найбільш кричущих випадках — на відміну від України.  Як заявив генеральний прокурор України Андрій Костін, понад 2 200 захисників українська прокуратура визнала потерпілими у провадженнях про перебування в російському полоні.

Понад 500 із них свідчили про застосування фізичного насильства під час допитів, зокрема катування електрострумом. Загалом від початку повномасштабного російського вторгнення зареєстровано понад 450 кримінальних проваджень про факти жорстокого поводження з військовополоненими. Крім того, Україна розслідує магістральне провадження про злочини проти українських полонених. Уже встановлено 12 підозрюваних.

“Система, створена Росією, — це система, побудована на тортурах і нелюдському поводженні на території Росії і тимчасово окупованих територіях України. Перший так званий скринінг — неофіційна розмова з військовополоненими, які зараз повертаються, показує, що до 90% наших людей страждають від різних видів катувань, нелюдської поведінки, фізичного, зокрема сексуального та ментального насильства”, — заявив Андрій Костін.

Щоб приховати, як російська сторона поводиться з українцями в полоні, Москва не допускає до військовополонених міжнародних спостерігачів, і порушує тим самим Женевські конвенції. Водночас країна-агресор маніпулює темою обмінів полоненими. Російські чиновники регулярно на словах звинувачують Україну в призупиненні обмінного процесу і нібито висуванні надуманих вимог. А самі — відхиляють пропозиції Києва. Деякі обміни — просто саботують.

“Ми готові, ми відкриті. Ми навіть пропонували в місяць Рамадан обміняти всіх мусульман, які є. Давайте віддамо — ви нам наших і своїх забирайте на Великдень. Ні, Росія це все ігнорувала”, — прокоментував речник проєкту “Хочу жити” Віталій Матвієнко.

15 червня у швейцарському Бюргенштоку стартує перший Глобальний саміт миру. Обмін полоненими у форматі “всіх на всіх” і повернення незаконно депортованих Росією українських дітей і цивільних стануть однією з трьох топтем обговорення.

“У нас є публічна позиція, що, перше, ми будемо звертатися до країн, які приїдуть на Саміт миру, щоб вони офіційно під’єдналися, долучилися до міжнародної коаліції країн щодо повернення депортованих українських дітей. Друге, це використання нових інструментаріїв. Насамперед це дипломатичний та економічний тиск на Російську Федерацію.  Наступне, це, звичайно, обмеження участі РФ у всіх міжнародних організаціях, у всіх без винятку”, — зазначив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.

За 27 місяців повномасштабної російської агресії Україні вдалося повернути 3 210 своїх громадян.  705 із них — незаконно депортовані до Росії або примусово переміщені на окуповану Росією територію діти.  Решта — полонені українські військовослужбовці та цивільні заручники.


Читають Коментують
Знайдений овоч, який очищає організм від токсинів, цукру і холестерину
34 492
Названі найгірші чоловіки за знаком зодіаку: життя з ними буде складним
30 720
Маленький хлопчик прославився завдяки кумедній промові на весіллі мами
23 105
Чи то підбори, чи то ходулі: дивне взуття Путіна насмішило мережу
21 970
Що відбувається з організмом при вживанні часнику, розповіли медики
21 361
Водія попередили за добу: стало відомо нові подробиці загибелі зірки "Дизель Студіо" Марини Поплавської в ДТП
13 662
"Треба повний курс". Тарас Тополя оголосив збір на психіатра для Безуглої: нардепка відповіла
13 480
Шість ранніх ознак того, що печінку вже пошкоджено через алкоголь
13 273
Ось справжня Юлія Володимирівна: в мережі завірусилося смішне відео з Тимошенко
13 206
Окупант двічі приїздив на війну в Україну та заробив мільйони
12 191
Вчені назвали ягоди та овочі, які захищають організм від раку
10 963
Фахівці з’ясували, людям із якою групою крові не можна вживати алкоголь
10 088
Україномовний курйоз трапився з британкою в Києві: це запам'ятає не лише вона
9 644
Вчені назвали напій, який очищує печінку і це не зелений чай
0
Пластикова пляшка під кущем: ось навіщо ії так активн використовують городники з досвідом
0
Визначено небезпечну для людини мінімальну кількість алкоголю
0
Саша Шульгіна в бікіні показала тіло через два місяці після відмови від певних продуктів
0
Сини Назарія Яремчука вшанували пам'ять батька в 30-ті роковини його смерті та показали архівне фото
0
Ведучий "Миколиної погоди" визнав помилку у своєму віці: скільки років зірці насправді
0
"Я зробив перший крок": Потап уперше зізнався у зраді
0
Щоб не залишитися без врожаю яблук та груш: просто зробіть це на початку липня
0
Що стримує вчених: ВООЗ оприлюднила нові дані про походження COVID-19
0
Липень стане новим стартом: 4 знаки Зодіаку залишать всі труднощі позаду
0
Стрінгер чи трусепка: в Одесі помітили жінку в "гарячому" головному уборі
0
20-річна донька Полякової показала, як гуляє вулицями США в сукні з дуже глибоким декольте
0
40-річний Володимир Остапчук з родиною виїхав з України й показався у розкішній віллі з басейном
0
Секс не головне? Чи може пара бути щасливою без інтимною близькості

Близькість у парі асоціюється передусім із сексом, але не ...

Чим жінка відрізняється від тітки: 7 сумних ознак шкідливого синдрому

Все перераховане — зовнішні прояви симптомів, а причина ...

Сім продуктів для жінок, які посилюють відчуття щастя

Жінкам у будь-якому віці важливо приділяти увагу ...