Щодо українців з окупованого Мелітополя продовжують застосовувати жорсткі фільтраційні заходи в московському пункті пропуску Шереметьєво.
Це єдиний шлях нині, через який без російського паспорта можна потрапити на анексовані території.
Привілеїв у фільтрації спецслужбами росії у тих, хто має прописку на "нових територіях", немає. Причому до всіх, хто отримував паспорт порівняно недавно, в останні кілька років ставляться дуже скептично. ФСБ ретельно перевіряє гаджети і проводить допити.
За словами очевидців, пропускають лише деяких щасливчиків, приблизно одного зі ста. Решта отримують відмови або заборони на довгі роки. А випадків успішного заїзду "відмовників" через півроку практично немає. Не шкодують росіяни ні пенсіонерів, ні тяжкохворих, ні дітей. Усім доводиться цілодобово маринуватися в залах очікування в абсолютно нелюдських умовах. Як собаки на картонці люди змушені проводити довгі години і дні очікування у відчайдушній спробі потрапити додому.
Останнім часом значно почастішали випадки депортації літніх людей. За словами мелітопольців, не проходять фільтрацію лише пенсіонери, старші за 71 рік. Причому іноді викликають на допит навіть 5-річних дітей.
- У сестри доньку допитували, кілька запитань ставили. Їй 5 років було, - йдеться в одному з чатів.
Інша ж користувачка зазначає, що її 14-річну дитину начебто не допитували, проте викликали окремо від неї та забирали гаджети на перевірку. Очевидці розповідають, що шанси не пройти перевірку дуже великі. Українців не пропускають через чисті телефони, "підозрілі контакти" в телефонній книжці, "лайки" в соцмережах і видалену з гаджета інформацію. Утім найчастіше причину чому людину не пропустили люди навіть не знають і не проходять фільтрацію навіть відверті поціновувачі руського міра. Їх також оголошують загрозою безпеці та депортують.
На щастя, бувають зрідка й успішні спроби заїзду на захоплені території.
- Ніколи не думала, що знадобитися фільтрацію проходити, і взагалі не знала про неї, мені терміново треба було в Мелітополь, сама вже кілька років живу в Іспанії, їхала я і мої дві доньки 16 і 18 років, - розповідає жінка.
12 червня в неї був куплений квиток із Білорусі до Шереметьєва, у РБ вони були в подруги, там не було проблем із в'їздом.
- У Шереметьєво ми були 7 годин всього, запрошували і мене, і дівчаток по черзі, роздільно. Мене там довго тримали, все досконально перевіряли, багато запитань було, чому я вирішила саме зараз повернутися, оскільки довго жила в Іспанії, запитували, чому чоловік залишився там. Але ми розлучаємося, я довела їм це через листування і документи. З дівчатками після мене вже розмовляли менше близько 15 хвилин, сказали, що дивилися тік-ток, питали про бабусю. Після бесіди одразу віддали документи і сказали проходити, вже перебуваємо з рідними.
Небажаний контакт у телефоні однокласника, про якого ти давно забув, підписки на українські новинні групи, фото з ранкового ранку на тлі українського прапора - все це може стати причиною для відмови у в'їзді на територію рф і на окуповані території. Але і відсутність усього перерахованого вище зовсім не є гарантією успішного проходження фільтрації. Гарантій, на жаль, немає. Як і впевненості у своїй безпеці на захопленій окупантами землі, пише RIA-M.