Новий штам вірусу mpox (раніше відомий як віспа мавп), що поширився з Демократичної Республіки Конго, викликає серйозне занепокоєння серед науковців.
Дослідники виявили, що вірус мутує значно швидше, ніж вважалося раніше, особливо в регіонах, де бракує фінансування та обладнання для належного моніторингу, розказує Ми-Україна.
"Я турбуюся, що в Африці ми працюємо наосліп", - зазначив доктор Дімі Огойна, експерт з інфекційних захворювань та голова надзвичайного комітету ВООЗ з mpox. Він підкреслив, що недостатнє розуміння спалаху ускладнює боротьбу з хворобою.
Новий штам, відомий як clade Ib, є мутованою версією clade I, яка десятиліттями була ендемічною в Конго. За даними ВООЗ, цього року в країні зафіксовано понад 18 000 підозрюваних випадків mpox clade I та Ib, що призвели до 615 смертей.
Генетичне секвенування інфекцій клади Ib виявило мутацію APOBEC3, що свідчить про адаптацію вірусу до людського організму.
"Усі випадки передачі вірусу mpox від людини до людини мають цю сигнатуру мутацій APOBEC, що означає, що вірус мутує трохи швидше, ніж ми очікували", - зазначив дослідник еволюції mpox доктор Мігель Паредес.
Ситуацію ускладнює одночасне виникнення кількох спалахів mpox та недостатність ресурсів для діагностики та дослідження в африканських лабораторіях. Вчені наголошують на необхідності термінових додаткових досліджень для розробки ефективних стратегій вакцинації та боротьби з поширенням хвороби.
Як писав "Ми-Україна" раніше, 14 серпня Всесвітня організація охорони здоров'я вдруге з 2022 року оголосила глобальну надзвичайну ситуацію через поширення мавпячої віспи – mpox (monkeypox). Все, що відомо про цей небезпечний вірус можна дізнатись за цим посиланням.