Хворі на післятравматичний розлад, ймовірно, дозволу на його отримання не матимуть.
Хоча закон про медичний канабіс було ухвалено ще у грудні минулого року, Міністерство охорони здоров’я досі не узгодило перелік захворювань та станів, за яких пацієнти матимуть право на отримання медичного канабісу.
Про це у коментарі УНІАН розповіла член Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Ольга Стефанишина.
Наша довідка:
Кана́біс (Cánnabis) – узагальнена назва, що об’єднує низку психоактивних речовин, одержуваних із частин квітучих рослин роду коноплі. Марихуа́на, гашиш і гашишне масло є прикладами таких засобів. Основний психоактивний компонент, що міститься у канабісі, – тетрагідроканабінол (абревіатура THC).
Дозвіл на вирощування коноплі
Ольга Стефанишина нагадала, що 16 серпня закон про медичний канабіс набув чинності. І до цього часу Міністерство охорони здоров’я мало розробити та, спільно з Кабміном, ухвалити низку підзаконних актів.
«Найближчим часом ми очікуємо побачити ухвалення ліцензійних вимог саме для вирощування цих рослин і виробництва ліків на основі медичного канабісу», – сказала депутатка.
За її словами, усі ці правила мають відповідати стандартам, які діють на Заході. «Найкращі практики, які використовуються в Європейському Союзі, будуть використовуватися в Україні», – зауважила Стефанишина і додала, що є, зокрема, певні вимоги до приміщень, в яких вирощуватимуть рослини.
Крім того, буде розроблено інформаційну систему, яка нині – в процесі. «Міністерство охорони здоров’я обіцяє, що готовою вона буде на початок жовтня. Це – система, яка буде відстежувати медичний канабіс від насіння, яке потрапляє на вирощування, і – до лікарського засобу», – пояснила парламентарка.
Вона висловила сподівання, що МОЗ встигне зробити це, і з жовтня «вже запуститься цей процес».
«Але вже зараз виробники, які можуть і хочуть завозити такі ліки в Україну, можуть це робити, зареєструвавши такий лікарський засіб. Тобто зараз вже немає перепон для того, щоб реєструвати ліки на основі медичного канабісу, оскільки з 16 серпня медичний канабіс перенесений із переліку заборонених речовин до переліку речовин, які можуть використовуватися в медичних та наукових цілях», – зауважила представниця Комітету.
Кому призначатимуть лікування
За словами Стефанишиної, перелік станів, тобто хвороб, за яких буде дозволено терапію медичним канабісом, наразі також перебуває в процесі затвердження.
«Міністерство обіцяє опублікувати його якомога швидше. Але з того, що нам відомо, ми бачили проєкти цих рішень, здебільшого, там – біль, – це так використовується в усьому світі, – який спричинений різними хворобами. Онкологія, різні стани, які призводять до хронічного болю. Також – нудота при проходженні хімієтерапії, хвороба Альцгеймера, фармрезистентна епілепсія», – розповіла вона.
Водночас депутат зауважила, що в цьому переліку немає посттравматичного стресового розладу, хоча канадські та ізраїльські дослідження доводять ефективність медичного канабісу при ПТСР.
«Ми закликаємо Міністерство охорони здоров’я після того, як цей акт буде ухвалений, все-таки дослухатися до міжнародної спільноти й додавати ці стани також. Тому що, я думаю, в Україні це надзвичайно актуально сьогодні», – сказала Стефанишина і додала, що сподівається, що МОЗ узгодить всі питання вже ближчими днями.
Крім того, на запитання, про яку кількість військовослужбовців може йтися, якщо ПТСР додадуть до цього переліку, вона зазначила, що чітко сказати складно, але загалом йдеться про мільйони людей в Україні. «До війни, до таких активних військових дій, ми мали два мільйони людей тільки з онкологією, епілепсією, різними такими станами. А зараз – ще плюс чотири, напевно, мільйони – це так, загалом, інформація – оціночна, але я думаю, що вона відповідає дійсності», – сказала парламентарка.