З понаднормовою працею стикався кожен з нас, для багатьох вона, на жаль, стає нормою, яка, як виявилося, не приносить користі.
Психологиня Надія Браницька, зіткнулася з вигоранням на роботі, вдало приборкала його та рекомендує не захоплюватися понаднормовими навантаженнями. За її словами, продуктивність нашого мозку нелінійна, він відмовляється ефективно працювати при надмірних навантаженнях і всі наші вечірні або нічні чування стають даремною справою.
«Цілком природно думати, що додаткові робочі години допоможуть досягти більших результатів. Але продуктивність нашого мозку нелінійна. Дослідження, проведене у 2014 році Джоном Пенкавелем, економістом і професором Стенфордського університету, доводить: після 50 робочих годин на тиждень продуктивність починає стрімко падати, а після 55 годин ефективність практично зникає.
Чи варто тоді працювати 70 годин, якщо результат буде такий самий, як у тих, хто працює 55? Мозок просто не здатний витримувати тривалий час за роботою. І тоді завдання, на яке зазвичай іде 20−30 хвилин, втомленими ви виконуєте кілька годин.Тобто виходить, що додаткові 1−2 години на день — ще ок. А от все, що ми робимо після цього — просто тупцюємо на місці», — пояснює Браницька.
Психологиня рекомендує навчитися врівноважувати своє навантаження та дотримуватися режиму дня за допомогою чотирьох простих правил, завдяки ним, ваша креативність та продуктивність лише зростатиме.
«Перше — визнати свої обмеження. Ви — людина і здатні зробити лише стільки, скільки здатні. Хоча добре було б мати продуктивність ШІ.
Друге — визначити чіткі рамки своєї роботи. Наприклад, я ні за яких обставин не працюю у вихідні та після 19:00.
Третє — навчитися відстоювати ці межі у спілкуванні з колегами та клієнтами. Бо якщо вони звикли, що по робочім питанням вам можна написати й серед ночі, то на початку нові правила природно викличуть опір. Спокійна комунікація і постійність допоможуть всім звикнути.
Четверте — навчитися врівноважувати своє навантаження. Наприклад, якщо вчора працювали до опівночі, адже інколи це справді треба, сьогодні варто скоротити робочий день вполовину. Спочатку це може здаватися неможливим. Але з часом ви навчитеся бачити для цього можливості", — зазначає фахівчиня.