Хто застав часи СРСР, може пам’ятати іронічний вислів "Радянський Союз – батьківщина слонів". Таким чином громадяни країни висміювали перебільшені або навіть уявні досягнення держави.
Але чи знаєте ви, звідки з’явився це афоризм? OBOZ.UA розповідає, яким чином він виник і до чого тут радянська пропаганда.
Фраза з анекдотів
Дослідники радянського фольклору пов’язують фразу "СРСР – батьківщина слонів" з анекдотами, які були популярні у ті часи. Висміювати державу у ЗМІ чи офіційній культурі було заборонено, тому такі жарти придумували в народі і передавали з уст в уста. Фактично анекдот був формою усної народної творчості.
Чимало анекдотів були політичними. В тому числі сміялись над різницею між реальним побутом радянських громадян і тою картинкою, яку створювала пропаганда. Ось приклад такого анекдоту з використанням фрази про слонів:
Учням у школі різних країн задають написати твір на довільну тему, але щоби він розповідав про слонів. Англійський школяр пише твір "Промислове використання слонів", французький – "Сексуальне життя слонів", німецький – "Слони – попередники танків", а радянський – "СРСР – батьківщина слонів".
Цей анекдот базується на національних стереотипах, пов’язаних з різними націями. Так англійців вважали винахідниками та підприємцями, французів – романтикам, німців – воєнізованим суспільством, а радянські люди мали тільки ті успіхи, про які їм розповідали у пресі, і які ніяк не позначались на їхньому щоденному житті. Наприклад, людей заставляти пишатись космічною програмою чи ядерними розробками. цю гордість вони висловлювали часом дуже дивним чином.
Насправді це було водночас і неправдою, і перебільшенням. Адже в США та Європі технології розвивались навіть швидше. Так само і неправдою, і перебільшенням є твердження про те, що слони походять з території СРСР.
Зв’язок з холодною війною
Звісно, фраз про батьківщину слонів дуже веселила людей, які розуміли реальне становище на міжнародній арені під час холодної війни. Тоді СРСР намагався конкурувати із США за звання наддержави. І ЗМІ роздували будь-які успіхи Країни Рад до небаченого рівня, навіть коли йшлось про щось незначне.
Ба більше, відвертий плагіат із західних зразків часто називали радянськими винаходами, аналогів яких немає у світі. Ті, хто бачив реальний прототип і міг порівняти якість, тут же згадували в такому разі афоризм про батьківщину слонів. Адже цих тварини для Союзу були такими з "своїми", як побутові прилади чи інші розробки, які радянські інженери крали на заході.