U-News » Суспільство » 31 жовтня: яке церковне свято, кого шанують, які головні заборони дня
Всі новини

31 жовтня: яке церковне свято, кого шанують, які головні заборони дня

31 жовтня за новим церковним календарем згадують святих Никодима і Спиридона Києво-Печерських, а також святого праведного Петра (Калнишевського) Багатостраждального. 

2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль, і всі православні свята з фіксованою датою змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжують дотримуватися колишнього календаря - збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів.

Яке церковне свято в Україні за новим стилем

Православне свято 31 жовтня за новим церковним календарем (13 листопада за старим) - день пам'яті Никодима і Спиридона Печерських, які ввійшли в історію як проповідники християнства, а також святого Петра Багатостраждального, видатного українського державного, культурного і релігійного діяча, кошового отамана Війська Запорізького Низового.

Никодим і Спиридон жили в XII столітті і прославилися тим, що провели 30 років у Ближніх печерах Києво-Печерської лаври. Там вони займалися випіканням проскур - невеликий круглий хліб для вірян, який роздають у храмах.

Про святого Никодима відомо мало: він довгі роки був сподвижником Спиридона, вчився в нього пекти просфори. Так само, як і Спиридон, вів суворе життя і молився з ранку до вечора.

Про Спиридона Печерського ходять легенди. Переказ свідчить, що одного разу піч, у якій готували, і підлога навколо неї загорілися - якби сталася пожежа, знищила б чимало. Але Спиридон не дав цьому статися: він накрив полум'я своїм одягом, який на диво не загорівся, а потім полив усе водою і загасив вогонь. Сам він також залишився неушкодженим. Після цього випадку Спиридона і Никодима стали вважати хранителями від пожежі. Крім цього, святий Спиридон був наділений здатністю до чудотворення. Обидва ченці прожили до старості, а їхні мощі перебувають там же, у Ближніх печерах.

***

Святий праведний Петро Калнишевський - видатний український державний, культурний і релігійний діяч, кошовий отаман Війська Запорозького Низового, кавалер ордену Андрія Первозванного і політичний в'язень Російської імперії.

Народився Петро 1690 року, (за іншими даними - 1691-го) у с. Пустовійтівка (нині - Роменський район Сумської області). За переказами, ще 8-річним хлопчиком він потрапив на Січ. Був надзвичайно розумним, сміливим, служив спочатку військовим осавулом, потім суддею Війська Запорозького Низового. 1762 року козаки обрали його кошовим отаманом, але того ж року, після того, як він зустрівся в Москві з Катериною II, та усунула його з посади. За три роки козаки, всупереч царській волі, знову обрали його кошовим і переобирали на цю посаду протягом 10 років (доки Військо Запорозьке Низове не було анексоване 1775-го).

За союзництво в російсько-турецькій війні 1768-1774 років Військо Запорозьке отримало подяку від цариці, а Кошовий у віці 80 років став кавалером найвищого ордену Російської імперії - Андрія Первозванного, йому також присвоїли військовий чин генерал-поручика Російської армії.

За часів свого отаманства Петро Калнишевський обстоював володіння і територіальні права Запоріжжя, дбав про поширення землеробства, торгівлі, заселення запорізьких земель. Також Петро посилював свою владу та обмежував права старшин і козацької ради. Був людиною віруючою - на його кошти збудовано церкву святої Трійці в с. Пустовійтівка, храм Покрови Пресвятої Богородиці в м. Ромни, Свято-Миколаївську церкву в м. Сміла, куплено багато церковної літератури, також кошовий фінансував чимало шкіл. 1768 року на Січі спалахнув козачий бунт - козаки виступили через погіршення свого становища, що було наслідком політики влади Російської імперії, але Калнишевський придушив повстання.

У 1775 році князь Потьомкін виступив на засіданні уряду з проектом знищення Запорізької Січі. 100-тисячне військо генерал-поручика Петра Текелія, повертаючись із війни з Османською імперією, обступило Січ - у цей час Військо Запорозьке ще з цієї війни не повернулося. Калнишевський не мав сил захищатися і здався без бою - росіяни розграбували військову скарбницю, припаси, архів, церкву. Калнишевського заарештували і за пропозицією Потьомкіна довічно заслали в Соловецький монастир - без відпусток, із забороною листування, спілкування з іншими. Катерина II видала маніфест, яким оголосила, "что нѣтъ теперь болѣе Сѣчи Запорожской въ политическомъ ея уродствѣ (рос)".

У Соловецькому монастирі Петра Калнишевського утримували в казематі №15, на добу виділяли 1 рубль (у 40 разів більше, ніж іншим в'язням). Але він їх економив - відремонтував свій каземат і вже наприкінці життя купив Євангеліє вартістю 2435 рублів, яке подарував монастирю. За весь час перебування у в'язниці він здичавів і втратив зір, мав великі нігті, довгу бороду, а одяг на ньому розпадався на лахміття та звалювався з плечей. Указом нового імператора Олександра 1801 р. Петро Калнишевський був помилуваний. Тоді йому йшов 111 рік, тому він залишився ченцем у монастирі. Помер Петро Калнишевський на 113-му році життя 31 жовтня, похований на головному подвір'ї Соловецького монастиря перед Преображенським собором. Могила кошового не збереглася, лише на паперті Спасо-Преображенського собору є могильна плита з текстом.

Петро Калнишевський був канонізований українською церквою 2008 року як Петро Багатостраждальний.

Яке церковне свято 31 жовтня за старим стилем

Православне свято за старим стилем - день пам'яті апостола і євангеліста Луки

Про що говорять прикмети на 31 жовтня

За прикметами дня судять, якими будуть погода та зима:

  • вночі небо в хмарах - чекай дощу;
  • птахи сидять насупившись із самого ранку - до затяжної негоди;
  • сніг із ранку - зима буде нескоро і теплою.

У народі 31 жовтня - свято Никодимів день. У цей час за старих часів зазвичай переводили курей у тепліші курники - у звичайних їм було вже холодно.

Що можна робити 31 жовтня

У православне свято звертаються з молитвами до святих Спиридона і Никодима Печерського - про захист будинку від пожеж, а також хвороб, злиднів і сімейних негараздів. У святого Петра просять, щоб він помолився за нас грішних, випросив у Бога любові до чеснот і миру на нашу землю.

У народі 31 жовтня готують страви з курки - вважається, що якщо з'їсти шматочок курки цього дня, то біда обійде стороною.

Хто відзначає день ангела 31 жовтня

Іменини за церковним календарем відзначають Гавриїл, Георгій, Григорій, Дмитро, Костянтин, Михайло, Микола, Пантелеймон, Пантелей, Петро, Сергій, Устин, Федір, Федора.

За старим стилем день ангела в Йосипа, Давида, Миколи, Гавриїла, Івана, Сергія, Юліана, Єлизавети, Леонтія, Андрія.

УНІАН

Читай U-News в Google News

Читають Коментують
Знадобилося 20 хвилин: чоловік придумав креативний спосіб провчити галасливого сусіда
30 966
Як позбутися старечого запаху і звідки він з’являється уже після 40 років
22 222
Чоловік не може продати будинок через сусіда та його "витвір мистецтва": що він зробив
21 045
Чоловік включив музику для стада корів: він й гадки не мав, що може статися далі
20 814
Експерти визначили крупу, яка допомагає нормалізувати рівень цукру в крові
17 417
У Мережі висміяли наречену з пишними формами через рвану сукню
16 672
Російському диктатору Путіну під час розповіді про “Орешник” руки “приклеїли” до столу
15 404
Лікар назвав ягоду, яка провокує проблеми зі здоров’ям у людей після 60 років
12 864
Вийшло не страшно, а смішно: у мережі з'являються меми про російський "Орешник"
11 577
Знайти 3 відмінності між картинками зможе лише найуважніший: складна загадка для розумників
11 413
Мама запитала 2-річну дочку, чи вона хороша дівчинка: такої відповіді ніхто не очікував
10 158
5 ознак захворювання печінки, які можна виявити на обличчі
8 175
Модний конфуз: дві акторки прийшли у схожих сукнях на світський захід
7 901
Знову «Луцька область»: як телезірки шукали Шацьк на карті України
0
Як вибрати ідеальну зимову гуму для автівки
0
Як виростити апельсин з кісточки вдома на підвіконні
0
Чому взимку обов'язково треба залучити птахів до саду та як це зробити
0
Грядки в пристовбурному колі дерева: що можна вирощувати
0
Лікарі розповіли про небезпечний побічний ефект надмірного вживання бананів
0
Зміни у стані нігтів можуть виявитися сигналом про розвиток діабету
0
Механік назвав один важливий фактор, на який варто звертати увагу під час купівлі автомобіля
0
Ніколи цього не робіть: від чого ви стаєте біднішими
0
Як правильно просити благословення: що неодмінно слід зробити
0
"Мені так боляче": дружина Павліка попрощалася з фанатами і не виходить на зв'язок
0
Дружина письменника Мухарського відмовилася мати дітей
0
Вона принцеса: який вигляд має 7-річна Богдана, донька Дмитра Ступки
0
Лікар розповів про спосіб пити воду, який може стати загрозою для життя

Вживання надто великого обсягу води за короткий проміжок ...

Експерти назвали прості способи боротьби з передчасною еякуляцією

Італійські експерти розповіли, які прості способи можуть ...

Чи варто брати дітей на похорон рідних: що кажуть психологи

Рішення рідних, чи вести дитину на похорон, залежить від ...