Вживання моркви може допомогти лікувати або запобігти діабету 2 типу через вплив овочів на регуляцію цукру в крові та здоров’я кишечника.
Про це свідчить нове дослідження Університету Південної Данії (SDU), яке перевірило вплив моркви на діабетичних мишей.
«Морква покращує мікрофлору кишечника, виробляючи бактерії, які збільшують виробництво коротколанцюгових жирних кислот», — сказав Newsweek автор дослідження, професор Ларс Порск’єр Крістенсен, хімік з SDU .
Він пояснив, що ці коротколанцюгові жирні кислоти утворилися, коли бактерії в кишечнику розщеплювали клітковину з їжі.
Вони допомагають регулювати рівень цукру в крові, покращують здоров’я кишечника, підтримують імунну систему і, можливо, навіть сприяють вивільненню GLP-1: гормон, який має імітувати препарати для схуднення та діабету, такі як Ozipic.
Крістенсен додав, що морква також містить біологічно активні сполуки — природні речовини, які впливають на організм — фалькаринол і фалкариндіол, «які допомагають клітинам засвоювати цукор і покращують функцію інсуліну» і «впливають на запалення».
Вчені прийшли до висновку, що морква може бути природним засобом доповнення до існуючих методів лікування діабету; тому хворі на цукровий діабет могли їсти моркву під час прийому призначених ліків, таких як інсулін або метформін, для подальшого покращення свого здоров’я.
«Ми сподіваємося, що громадськість почне включати більше овочів у свій раціон, включаючи моркву, тому що овочі в цілому запобігають розвитку захворювань, включаючи діабет 2 типу», — сказав Крістенсен.
Щоб прийти до таких висновків, датські вчені провели експерименти на 54 мишах з діабетом 2 типу, яким реалізували дієти з високим вмістом жиру, щоб імітувати нездорову схему харчування.
Протягом 16 тижнів одну групу мишей годували дієтичною їжою з ліофілізованим морквяним порошком, а інша група отримувала калорійно еквівалентну дієту без моркви.
Наприкінці періоду дослідження мишей годували цукром, і вчені вимірювали реакцію їхнього організму, відзначаючи, що ті, хто їв морквяний порошок, краще контролювали рівень цукру в крові, ніж ті, хто не їв.
Ці миші також мали більше бактерій у кишечнику, які виробляли корисні коротколанцюгові жирні кислоти, що вказувало на краще здоров’я кишечника .
«Наше дослідження показало, що морква змінила мікробіом кишківника — мільярди мікроорганізмів, які живуть у кишечнику та відіграють вирішальну роль у травленні та здоров’ї», — сказав у заяві доцент Мортен Кобек Ларсен, координатор проекту дослідження. «Миші, які їли моркву, показали більш здоровий баланс кишкових бактерій. Усе, що ми їмо, впливає на склад кишкових бактерій. Споживання моркви зміщує кишкові бактерії до здоровішого балансу, що приносить користь мишам з діабетом 2 типу».
Серед інших овочей, які також містять біологічно активні сполуки і можуть мати такий же корисний ефект названі петрушка, селера та пастернак.
Певні сорти моркви містять більш високий рівень біологічно активних речовин, таких як деякі види фіолетової моркви, а сира або злегка проварена морква може мати сильніший корисний ефект.
«Першим кроком було продемонструвати вплив моркви на діабет 2 типу у гризунів, оскільки набагато дешевше сформувати цей тип доклінічного випробування порівняно з випробуванням на людях», — сказав Крістенсен. «Наступний крок — знайти фінансування для проведення досліджень на людях із застосуванням моркви».