Фінансовий психолог Амос Надлер, засновник Prof of Wall Street, назвав упередження, яке є найбільшою перешкодою для збагачення. Якщо ви ніколи не інвестували, можливо, у вас є те, що він називає "відразою до складності" – саме це когнітивне упередження може стояти на вашому шляху до збагачення.
На базовому рівні люди, які відкладають виконання важливих фінансових завдань (наприклад, інвестування), мають ті ж страхи, що й ті, хто не може змусити себе почати тренуватися — вони не хочуть зробити помилку або почуватися дурнем.
Подібно до того, як хтось може сказати, що не знає, як працює все це модне обладнання для тренажерного залу, людина, яка уникає фінансових ринків, може сказати, що вона не фахівець у цифрах, і просто не зможе розібратися у цьому.
Таке ставлення до грошей тісно пов’язане з іншим поширеним когнітивним упередженням, відомим як уникнення ризику. По суті, ви не тільки боїтеся, що помилитеся, але й боїтеся, що втратите гроші, на накопичення яких витратили час і зусилля. І оскільки страх втратити те, що у вас є, може переважити радість від накопичення багатства, ви залишаєтесь на місці.
Але, за словами Надлера, зволікаючи, ви втрачаєте основний актив — час. Чим довше ви перебуваєте на ринку, тим більше часу у ваших грошей, щоб зростати швидше за інфляцію. За кожен рік, коли ви відкладаєте початок роботи на ринку, ви потенційно скорочуєте свій майбутній капітал.
Пограйте з онлайн-калькулятором нарахування відсотків, і ви, ймовірно, виявите, що сидіння осторонь протягом навіть кількох років може мати величезний вплив на ваші довгострокові прибутки.
20-річний хлопець, який інвестує 200 доларів на місяць у пенсійний портфель з річною прибутковістю 8% матиме заощаджені 1,25 мільйона доларів в момент виходу на пенсію. Якщо починати у 25 років ця сума впаде до приблизно 830 000 доларів. Якщо почати з 30 років, то до 547 000 доларів.