Розкидати насіння "на око" – справа не завжди виправдана. Правильна глибина загортання визначає, чи отримаєте ви рясні сходи або доведеться пересівати грядку. Тому дотримуйтеся простих правил.
Уявіть собі картину: досвідчений садівник схиляється над землею, обережно висіваючи насіння. Його рухи точні, майже ритуальні, бо він знає – правильна глибина посіву вирішує все. Новачок же діє “на око”, сподіваючись, що природа сама розбереться. Але ж, погодьтесь, вона, як ніхто, любить порядок! Тож розберімось, на яку глибину заглиблювати зернятка, щоб отримати сильні, здорові сходи.
Велике насіння
До цієї категорії належать кукурудза, горох, квасоля, соняшник, гарбуз, кавун. Вони мають запас поживних речовин, тому можуть дозволити собі пробиватися крізь товщу ґрунту. Їхня оптимальна глибина загортання – 3-7 см. Втім, якщо ґрунт легкий (піщаний, супіщаний), то садіть глибше (до 7 см), щоб насіння не пересохло. А якщо важкий (глинистий), значить загортайте мілкіше (3-4 см), щоб проростки не задихнулися без кисню.
Середнє насіння
До цієї групи належать буряк, огірки, томати, перець, баклажани. Вони не такі великі, як квасоля, але й не дрібні, як мак чи морква. Тому для них оптимальною глибиною загортання буде 1,5-3 см. І тут головний принцип – золота середина. Тобто: достатньо глибоко, щоб зберегти вологу, але не настільки, щоб паросток не міг пробитися до світла.
Дрібне насіння
Сюди входять петрушка, кріп, салат, шпинат, мак, полуниця, морква. Їхні зернятка настільки маленькі, що будь-яке надмірне заглиблення може звести сходи нанівець. Максимальна глибина загортання цих крихіток – 0,5-1 см. Але у деяких випадках їх просто розкидають по поверхні ґрунту та злегка припудрюють тонким шаром землі або піску.
Як не помилитися з глибиною
Городники розповіли, на яку глибину правильно сіяти насіння у ґрунт
Серед городників існує універсальне правило: глибина загортання насіння має бути у 2-3 рази більшою за його розмір. Наприклад якщо зернятко має розмір 2 мм, його слід загортати на 4-6 мм, а якщо воно 1 см, то заглиблення – 2-3 см. Але при цьому також варто враховувати тип ґрунту. На легких, пухких ґрунтах – садіть глибше, на важких та глинистих – мілкіше.