У 2025 році Україна матиме потенціал виробляти озброєння на 35 мільярдів доларів.
Про це заявив міністр стратегічної промисловості Герман Сметанін на брифінгу до Дня зброяра. Також радник президента України Олександр Камишин повідомив, що від 30% до 40% озброєння ЗСУ вітчизняного виробництва.
Детальніше про це розповіли журналісти FREEДОМ.
Понад два мільйони FPV-дронів, майже 2,5 мільйона боєприпасів і 324 нові одиниці військової продукції. Такими досягненнями за останній рік українського ВПК поділилися в Міністерстві стратегічної промисловості країни. Однією з найважливіших розробок стали ракети-дрони. Раніше повідомлялося, що їхня дальність польоту сягає 700 кілометрів, а зона досяжності охоплює 20 російських аеродромів. За 2024 рік Україна змогла створити 4 моделі таких ракет.
Збільшилися й темпи виробництва вже використовуваних озброєнь. Порівняно з 2023 роком майже у 2,5 раза зросла кількість виготовлених боєприпасів, у 340 разів — систем РЕБ, і втричі збільшилося виробництво самохідних артилерійських установок.
За словами Германа Сметаніна, у 2024 році Україна сконцентрувалася на роботизації своєї армії. У країні виготовили в 22 рази більше Deep strike дронів і в 15 разів більше наземних роботизованих комплексів, ніж позаторік.
“Це буде одним із гейм-чейнджерів цього року. Ми маємо забезпечити роботизацію нашого війська та автономність. Для того, щоб на тих складних ділянках фронту, де є найбільший ризик ураження наших військових якомога більше замінювати їх роботизованими комплексами”, — пояснив міністр стратегічної промисловості України.
До роботизації армії підключиться і приватний бізнес. Урядова платформа Brave1 профінансувала 126 приватних ініціатив із FPV-дронів, 123 із роботизованих наземних комплексів і 22 із РЕБів, заявила голова компанії Наталія Кушнерська.
За її словами, завдяки приватним компаніям Україна зможе створювати інновації у ВПК і ефективно впроваджувати їх на полі бою. Зараз керівництво сконцентровано на локалізації виробництв усередині країни, а також створенні аналогів західних озброєнь.
ВПК є важливою складовою економіки України. За словами Германа Сметаніна, 2024 року ВВП країни збільшився майже на 4%, третину від цього зростання забезпечила саме військова сфера. Торік можливості українського ВПК дозволяли виробляти продукції на 20 мільярдів доларів. Утім, реалізувати на практиці змогли лише 9 мільярдів. Для припливу фінансування в галузь Україна залучає іноземних інвесторів, завдяки їм 2024 року Київ зміг виробити озброєнь на понад 500 мільйонів доларів, 2025-го планується потроїти цю суму. Також Україна збирається налагодити збройовий експорт після завершення війни.
“Інтегруючись у Євросоюз і НАТО, ми розуміємо, що нам потрібно збільшувати оборонні спроможності і Євросоюзу, і НАТО. Українська “оборонка” спеціалізується на тих виробах, які західний світ не дуже охоче виробляє. І наш фокус — недорогі рішення, які добре працюють і які сьогодні не конкурують з європейськими виробами, а тільки доповнюють загальні оборонні спроможності”, — сказав радник президента України зі стратегічних питань Олександр Камишин.
Раніше прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що країна планує забезпечити себе більш ніж наполовину вітчизняним озброєнням. За оцінками Олександра Камишина, зараз ЗСУ використовує від 30% до 40% української зброї. У 2025-му потенціал можливостей українського ВПК планують збільшити в півтора раза.