Міністерство фінансів Росії змінило прогноз дефіциту бюджету на 2025 рік. Головна причина — довгострокове зниження цін на нафту та газ, впевнені експерти.
Кремлю в осяжному майбутньому не залишиться іншого виходу, крім як підвищувати податки, урізати соціальні витрати та активно позичати кошти, щоб збалансувати бюджет без скорочення оборонних витрат, розповідає FREEДOM.
Майже 4 трлн замість 1 трлн з гаком рублів — Міністерству фінансів Росії довелося збільшити очікуваний дефіцит бюджету за підсумками перших п’яти місяців 2025 року. У відомстві послалися на критичний стан світової економіки. На практиці ж Кремль підвели санкції в енергетичному секторі, падіння цін на нафту і вищі витрати на продовження повномасштабної війни проти України. Прогноз по доходах від продажу нафти та газу довелося знизити на 24%. Крім того, Російська Федерація вже збільшила витрати на оборону у 2025 році на чверть, що стало найвищим показником з часів холодної війни.
“У Мінфіні заявили, що очікуване зростання ВВП складе 2,5%, як і передбачалося раніше. Оцінка інфляції була підвищена з 4,5% до 7,6% на кінець року. Загальні витрати федерального бюджету цього року складуть 42 трлн 300 млрд рублів — це на 829 млрд більше, ніж планувалося при підготовці бюджету. Як заявили в Мінфіні, збільшення буде профінансовано додатковими нафтогазовими доходами, які очікуються на рівні 30 трлн 190 млрд рублів”, — з публікації “Радіо Свобода”.
“Мені здається, скоріше зручний привід для Силуанова (Антон Силуанов, міністр фінансів РФ, — ред.), коли ціни на нафту впали. Він, мабуть, давно як кішка в кущах сидів і чекав можливості вийти й сказати: “Ні, хлопці. Давайте я з великими ножицями по вас пройдуся”. Але ось що Силуанов говорить — ключова фраза, яку цитували багато економічних ЗМІ, що “нам доведеться бути скромніше в наших бажаннях”. І вони ось, власне, запускають повний аудит витрат і, мабуть, варто в найближчі місяці чекати пропозиції по якомусь масштабному бюджетному секвестру”, — зазначив російський опозиціонер, економіст Володимир Мілов.
Побічно на стан російської економіки впливає і підвищення тарифів США для ряду країн. Це визнали навіть аналітики російського Центру макроекономічного аналізу і короткострокового прогнозування. На їхню думку, перший значний удар буде пов’язаний зі скороченням експорту металів, машин, обладнання та змінами на світовому ринку енергоносіїв — падінням цін на Urals. Тоді заради підтримки грошового потоку російські нафтовики жорстко обмежуватимуть експорт ресурсів.
“Глобальний шок може уповільнити світову економіку, для Росії це буде означати істотні втрати у зовнішній торгівлі, а з ними й падіння курсу рубля. Воно може виявитися досить істотним. Зараз рубль переукріплений, і це може спрацювати як стисла пружина — російська валюта ослабне теж “з перельотом”, виникнуть “курсові гойдалки” і рубль стабілізується тільки у 2026-2027 роках”, — з публікації The Moscow Times.
Дорого обійшлася російській економіці й необхідність переорієнтуватися із заходу на схід. Налагоджувати нову торгову логістику для постачання товарів в Індію і Китай було довго і затратно. Марною виявилася і монетарна політика Центробанку. Третя за величиною у світі ключова ставка у 21% не виправдала очікувань і не сповільнила інфляцію.
“У базових товарах щоденного споживання інфляція не сповільнюється, вона прискорюється. Тобто ось коли говорять “гроші йдуть на споживчий ринок” — ось вони в ці товари і йдуть і те, що вони говорять, що інфляція сповільнюється, це наслідок одного вузького фактора — те, що люди перестали, наприклад, машини купувати. У продовольстві інфляція триває і якщо говорити про майбутнє, вона безумовна, бо щодня люди це все споживають, вона витягне за собою якби всі інші загальні цифри. Тобто я не бачу якогось уповільнення інфляції”, — прокоментував Володимир Мілов.
Натомість російські мільярдери ще ніколи не були багатшими, ніж у 2025 році, пише Forbes. Журнал оцінив їх сукупний статок у рекордні 625,5 млрд доларів. Правда, економісти пояснюють, що багатство вимірюється у номінальних доларах, а американська валюта теж подешевшала. За останні 17 років індекс споживчих цін у США зріс у півтора раза, тому якщо виміряти гаманці російських олігархів у доларах 2008 року, то вийде, що навіть вони схудли.