Верховний Суд визнав дії Пенсійного фонду щодо індексації пенсій незаконними. Це рішення відкриває шлях до підвищення виплат для сотень тисяч українців.
Верховний Суд України ухвалив рішення, яке, як пише видання "На пенсії", буквально “перевертає дошку”. Вища судова інстанція Україні визнала – уряд проводив індексацію пенсій неправильно.
Як повідомив пенсійний експерт Віктор Богданов, Верховний суд задовольнив позов пенсіонера та постановив, що відсутність повної індексації пенсій упродовж кількох років після їхнього призначення суперечить чинному законодавству.
Як індексували пенсії від 2017 року
Мабуть, спочатку варто згадати, як взагалі з’явилась проблема, адже багато років тому пенсії індексували всім однаково. Але десь від 2017 року пенсії, які були призначені давно скажімо так – “старим” пенсіонерам – індексували за повною формулою. А от тим, хто вийшов на пенсію нещодавно – тобто “новим” пенсіонерам – індексацію робили дуже-дуже невелику. Зазвичай це була якась втішна сума – щось типу 100-135 гривень.
Наш пенсійний експерт Сергій Коробкін вже розповідав, що логіка тут така: “новим” пенсіонерам врахували для пенсії більш нову середню зарплату по країні, і щоб “осучаснити” “старі” пенсії, ось так роблять, попри законодавство.
Ну, наприклад, нагадаю, що минулого року “старим” пенсіонерам індексували пенсію приблизно на 8%, а “новим” – додали всього там по 100 гривень. 2023 року індексація була майже 20%, але “нові” пенсіонери також отримали лише по 100 гривень.
Тож, виходить, якщо ви, наприклад, вийшли на пенсію 2022 року, і вам призначили пенсію, скажімо, 4 тисячі гривень, то за два роки вона зросла всього-на-всього на 200 гривень. Я навіть не кажу, на що вистачить цих грошей через дику інфляцію.
Але якби вам провели повноцінну індексацію, за законом, а не за рішенням уряду, сума була б значно більшою!
І ось сенсація – нарешті Верховний Суд визнав, що така практика суперечить закону.
Яке рішення ухвалив Верховний Суд щодо індексації пенсій
Так ось, цьогоріч, 16 квітня, Верховний Суд ухвалив дійсно історичне рішення. Був розглянутий позов пенсіонера, який вийшов на пенсію 2020 року. І йому, як і багатьом іншим, роками підвищували пенсію на ті самі “втішні” 100-135 гривень, замість повноцінної індексації.
Він вирішив піти в суд. У судах нижчих інстанцій йому відмовляли, але чоловік разом зі своїм адвокатом дійшов до Великої палати Верховного Суду. І там – на диво – він отримав позитивне рішення!
Отже, Верховний Суд постановив: “Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області щодо не проведення індексації пенсії” належним чином.
Кого з пенсіонерів торкнеться це рішення Верховного Суду
Важливо усвідомити, що взагалі означає таке рішення, бо це важливо для майже всіх пенсіонерів!
А означає це, що виник судовий прецедент!
Тепер усі суди нижчих інстанцій мають враховувати це рішення Верховного суду як правову позицію, вона вже є обов’язковою для таких справ. Тобто будь-яка справа щодо неправильної індексації пенсій після 2020 року має бути ухвалена на користь пенсіонера.
До речі й сам процес проводитиметься більш швидко та передбачувано, бо не буде потреби проходити всі інстанції.
Це рішення може вплинути на розмір пенсії кілька мільйонів людей! Йдеться про тих цивільних пенсіонерів, які вийшли на пенсію 2020 року і не отримали належної індексації у три наступні роки. Тільки 2023 року в Україні з’явилося понад 430 тисяч нових пенсіонерів.
Головна умова для перерахунку – якщо ваша пенсія була нарахована із застосуванням заниженого умовного коефіцієнта середньої зарплати. Тобто це – саме те, що брав Пенсійний фонд, замість реального показника. Якщо ви зможете підтвердити це документально, то, на думку експерта, “шанс на позитивне рішення у суді практично гарантований”.
«Звісно, потрібно буде з’ясувати ваш основний розмір пенсії, щоб зрозуміти, на яке саме підвищення ви можете розраховувати».
Як збільшити свою пенсію: покрокова інструкція
Отже, що саме та в якій послідовності потрібно зробити, якщо ви впевнені, що ваші права порушені?
- Крок перший: Заява до Пенсійного фонду. Вам потрібно написати заяву до вашого відділення Пенсійного фонду про проведення повної індексації пенсії згідно з Рішенням Верховного Суду від 16 квітня 2025 року. Можете зробити це самостійно або звернутися за допомогою до адвоката.
- Крок другий: Копії заяв. Роздрукуйте заяву у двох примірниках. Один віддайте у відділення ПФУ, а на іншому попросіть поставити відмітку про прийняття – це буде ваш доказ.
- Крок третій: Відповідь від Пенсійного фонду. Протягом 15 днів ви маєте отримати відповідь від Головного управління ПФУ у вашій області. Як правило, вона буде негативною.
- Крок четвертий: Створення позову. На основі вашої заяви та негативної відповіді від ПФУ потрібно скласти судовий позов. У ньому ви маєте вказати на неправомірні дії ПФУ щодо індексації у відповідні роки (залежно від того, коли ви вийшли на пенсію).
- Крок п’ятий: Подача позову до суду. Подаємо його разом з усіма доданими документами та квитанцією про сплату судового збору. Це все потрібно передати власноруч до Окружного адміністративного суду.
- Крок шостий: Відкриття провадження. Суд ухвалить рішення про відкриття провадження. Позов буде направлено до Пенсійного фонду, і їм нададуть термін на підготовку відзиву.
- Крок сьомий: Відзив ПФУ. Чекаємо, коли Пенсійний подасть відзив через Окружний адміністративний суд.
- Крок восьмий: Заперечення на відзив Пенсійного фонду. Якщо виникне така необхідність, ви можете направити до суду заперечення на відзив ПФУ.
- Крок дев’ятий: Рішення суду. Чекаємо на рішення Окружного адміністративного суду по вашій справі.
- Крок десятий: Можлива апеляція. Якщо рішення буде на вашу користь, чекаємо, чи буде ПФУ подавати апеляцію.
- Крок одинадцятий: Виконання рішення. Якщо апеляції не буде, рішення Окружного адміністративного суду має бути виконаним Пенсійним фондом.
За законом, сума заборгованості за судовим рішенням має бути виплачена вам відразу, як і збільшена пенсія. При чому цю суму розрахують від моменту вашого звернення до ПФУ із заявою до моменту набуття рішенням суду законної сили.
Звісно, варто врахувати, що це все процес тривалий – від подачі позову до суду до ухвалення рішення може пройти від чотирьох до шести місяців, і це ще якщо не буде апеляцій. А це цілком можливо, бо Пенсійний так просто не здається!