Включення оселедця в раціон харчування сприятливо позначається на функціонуванні судин і серця, мозку, щитовидної залози та інших органів. Про це розповіла відомий дієтолог Світлана Фус.
Спеціаліст пояснила, що позитивний ефект оселедця на серцево-судинну систему багато в чому пов’язаний з високим рівнем омега-3 жирних кислот, що поліпшують стан ендотелію (внутрішнє вистилання кровоносних судин і артерій), що перешкоджають запаленню судинної тканини і її жорсткості та розвитку атеросклерозу.
«В одному оселедці міститься півтори-дві добові норми Омега-3 жирних кислот», – повідомила лікарка.
Також, додала фахівець, оселедець містить вітаміни, мінерали, а також амінокислоти, які дуже важливі в якості поживних компонентів для здоров’я організму.
«Оселедець містить потужні антиоксиданти: вітамін Е і селен — важливі для роботи імунної системи, якій вони допомагають звести до мінімуму шкоду, заподіяну вільними радикалами», – говорить медик.
Таким чином, резюмувала експерт, вживання цієї риби може покращувати стан різних органів — щитовидної залози, мозку, сітківки очей та шкіри. Дієтолог радить вживати цю рибу хоча б двічі на тиждень.