21 травня в світі відзначають День чаю. З нагоди свята розповідаємо, у чому користь чаю і який чай варто вибирати, а від якого краще відмовитися.
Хоча деякі сорти чаю приносять більше користі для здоров’я, ніж інші, існує безліч доказів того, що регулярне вживання чаю може мати довготривалий вплив на самопочуття.
Ставте чайник і вибирайте напій, який вам найбільше підходить.
Зелений чай
Зелений чай походить із Китаю та Японії і вважається одним з найпопулярніших видів чаю.
Цей чай дуже багатий на флавоноїди, які можуть допомогти зміцнити здоров’я серця за рахунок зниження рівня поганого холестерину і згортання крові. Дослідження показують, що цей вид чаю також може допомогти знизити кров’яний тиск, рівень тригліцеридів і загальний холестерин.
Інше дослідження показало, що зелений чай може профілактично впливати на рак печінки, грудей, простати і колоректальний рак.
Цей сорт чаю також має протизапальну дію, завдяки чому ваша шкіра залишається чистою і сяючою.
В останні роки зросла популярність матчі - різновиду зеленого чаю. Матча — це дуже тонкий високоякісний порошок зеленого чаю, виготовлений із цілісного листя чайних кущів, вирощених у тіні. Оскільки це єдина форма чаю, листя якої потрапляє в організм, матча містить навіть більше антиоксидантів, ніж звичайний зелений чай. Фактично, деякі вчені припускають, що одна чашка матчі еквівалентна 10 чашкам звичайного зеленого чаю.
Чорний чай
Чорний чай роблять із листя рослини Camellia sinensis, тієї ж рослини, яка використовується для приготування зеленого чаю. Однак листя сушать і ферментують, що надає чорному чаю темніший колір і більш насичений смак.
На відміну від багатьох інших сортів, чорний чай містить кофеїн, тому важливо контролювати його споживання. Коли ви випиваєте чашку чорного чаю, ви отримуєте користь від флавоноїдів, які борються із запаленням і підтримують здорову імунну функцію.
Однак вам не обов’язково просто пити чорний чай, щоб отримати користь з його корисних властивостей. Його можна розпарити, охолодити, а потім намазувати на порізи, подряпини і синці, щоб зняти запалення. Ванна з чорним чаєм також може зменшити запалення на шкірі.
Білий чай
Білий чай, відомий своїм тонким смаком, теж отримують із рослини Camellia sinensis, що росте в Китаї та Індіі. Однак це найменш оброблений сорт чаю.
Дослідження показують, що це найефективніший чай у боротьбі з різними формами раку завдяки високому рівню антиоксидантів. Білий чай також може бути корисним для зубів, оскільки він є потужним джерелом фторидів, катехінів і дубильних речовин, які можуть зміцнити зуби, боротися з зубним нальотом і зробити їх менш сприйнятливими до кислот і цукру.
Цей сорт також містить найменшу кількість кофеїну, що робить його гарним вибором для любителів чаю, які хочуть уникнути або обмежити споживання кофеїну.
Трав’яний чай
Трав’яні чаї можуть бути найрізноманітнішими за складом, кожен з яких має унікальну користь. Такі чаї часто не містять кофеїну, тому відомі своїми заспокійливими властивостями.
Найпопулярніші трав’яні чаї:
Ромашковий чай — допомагає зменшити менструальний біль і м’язові спазми, покращує сон і розслабляє, знижує стрес.
Ройбуш — покращує кров’яний тиск і кровообіг, підвищує рівень хорошого холестерину і знижує рівень поганого, покращує стан волосся і шкіри, а також допомагає при алергії.
М’ята перцева — містить ментол, який може заспокоїти розлад шлунка і лікувати запори, синдром подразненого кишечника і заколисування. Цей сорт чаю також полегшує головний біль і мігрені.
Імбир — допомагає боротися з ранковим нездужанням, може використовуватися для лікування хронічного нетравлення шлунка і допомагає полегшити біль в суглобах, викликаний остеоартритом.
Гібіскус — знижує артеріальний тиск і рівень жиру, покращує загальний стан печінки, може позбавити від тяги до нездорових солодощів і може запобігти утворенню каменів у нирках.
Чай Улун
Улун — це традиційний китайський сорт чаю, який виготовляють з тієї ж рослини, що використовується для приготування зеленого і чорного чаїв. Різниця в тому, як чай обробляється: зелений чай не окислюється, чорний може сильно окислюватися, а улун знаходиться десь між ними. Це часткове окислення відповідає за колір і характерний смак чаю улун.
Чай улун відрізняється вмістом l-теаніна, амінокислоти, яка знижує тривожність і підвищує пильність і увагу. Вчені виявили, що l-теанін може запобігати когнітивним захворюванням, таким як хвороби Паркінсона і Альцгеймера.
Чай улун також багатий на поліфеноли, які знижують запалення, запобігають поширенню раку і знижують ризик діабету 2 типу.
Яких чаїв слід уникати?
Хоча більшість чаїв корисні для вашого здоров’я, варто все ж уникати деяких сортів і сумішей:
Детокс-чаї, створені для модних дієт, які допомагають швидко схуднути. Ці чаї часто містять проносні елементи, які можуть завдати шкоди вашому здоров’ю.
Незвичайні чайні напої та суміші найчастіше містять цукор і не є корисними.
Модні бульбашкові чаї, які також багаті цукром, калоріями і вуглеводами і практично не мають харчової цінності.
Трав’яні чаї потенційно здатні викликати алергію, тому перед вибором чаю уважно вивчіть склад або порадьтеся з фахівцем.
НВ