Хоча багато хто звик починати свій день з тарілки вівсянки, це не єдина каша, здатна забезпечити організм корисними речовинами з самого ранку.
Вчені також рекомендують звернути увагу на один з найдавніших злаків, який до цих пір залишається важливим для підтримки хорошого здоров’я — зерно амаранту
Рис почали культивувати ацтеки і вже на протязі 8000 років він залишається однією з головних зернових культур Південної Америки і Мексики. Згідно Національної базі даних за поживними речовинами Мінсільгоспу США, амарантова крупа є багатим джерелом кальцію, заліза, магнію, фосфору, калію, натрію, цинку, вітамінів C, тіаміну, рибофлавіну, ніацину, вітаміну B-6, вітаміну B-12, вітаміну A і фолієвої кислоти.
Оптимізує обмін речовин
Зерна амаранту містять лізин в набагато більшій кількості, ніж інші крупи. Ця речовина є незамінною амінокислотою, здатна оптимізувати метаболізм, правильне формування кісток і м’язів, йдеться в дослідженні, проведеному вченими з Словенії.
Для здоров’я серця
Згідно з дослідженням, опублікованому в Food Chemistry Journal, фітостерини, виявлені в амарантовій крупі, пов’язані зі зниженням рівня холестерину в крові, в той час як велика кількість харчових волокон допомагає збалансувати його в серцево-судинній системі. Таким чином, знижуються шанси на розвиток атеросклерозу, серцевого нападу або інсульту. Крім того, в амарант міститься велика кількість калію, який здатний розширювати судини і знімати напругу в артеріях, тим самим знижуючи кров’яний тиск.
Покращує травлення
Через велику кількість харчових волокон в складі, зерна амаранту можуть допомогти оптимізувати роботу травної системи і зменшити симптоми виразки шлунка. Крім того, харчові волокна також допомагають підвищити ефективність засвоєння поживних речовин.
Контролює діабет
Відповідно до звіту, опублікованому в Journal of Metabolic Diseases, амарантова крупа має здатність знижувати рівень інсуліну і контролювати надходження цукру в кров, пригнічуючи апетит. Каша може стати ідеальним рішенням для людей з високим ризиком розвитку діабету, відзначили вчені.