Кишечник часто називають головним органом довголіття. Справа в тому, що в ньому містяться безліч «поганих» і «хороших» бактерій.
Сукупність цих бактерій називається мікробіотою. Коли шкідливих організмів стає більше, можуть виникнути проблеми зі здоров’ям не тільки травної системи, але і всього організму
За словами дієтолога Тобі Смітсон, мікробіота кишечника відіграє важливу роль в регуляції метаболізму, запобігає або викликає різні хвороби.
Зробити мікробіоту більш здоровою і, отже, поліпшити роботу кишечника можуть пробіотики. За даними Harvard Health Publishing, дослідження підтверджують, що вони здатні допомогти в лікуванні ряду захворювань, включаючи хворобу Крона, діарею, екзему, синдром подразненого кишечника (СПК) і виразковий коліт.
Продукти з високим вмістом пробіотиків:
— йогурт. Є найпоширенішим в світі ферментованим продуктом. Виходить він шляхом сквашування спеціальних бактерій молока і ферментування лактози. Згідно Harvard Health Publishing, справжній йогурт містить один з двох специфічних типів бактерій: термофільний стрептокок і болгарська паличка. Одним з найбільш корисних вважається грецький йогурт. Він також містить багато білків і кальцію;
— кефір. У ньому іноді більше пробіотиків, ніж в традиційному йогурті. Кефір може протидіяти зростанню «поганих» бактерій і сприяти травленню, каже лікар-дієтолог Максін Юнг. Крім того, цей продукт здатний підтримувати імунну систему, є джерелом білка, кальцію і калію. Дослідники називають і протипухлинні властивості кефіру.
— деякі види сиру. Корисні бактерії часто містять такі ферментовані сири, як чеддер, гауда, моцарелла і блакитний сир;
— квашена капуста. Завдяки процесу ферментації цей продукт містить безліч пробіотиків. Квашена капуста не тільки підтримує здоров’я кишечника, вона багата вітамінами, мінералами і клітковиною. Як зазначає Смітсон, без достатньої кількості клітковини в раціоні пробіотики не зможуть вижити досить довго, щоб принести певну користь організму. Потрібно також пам’ятати, що квашена капуста тривалого зберігання не містить пробіотиків;
— соління. Солоні огірки, буряк, капуста, редис та інші овочі — джерела корисних бактерій. При цьому соління повинні бути приготовані методом ферментації, замість засолювання з оцтом;
— яблучний оцет. Він стане хорошим джерелом пробіотиків при додаванні в якості приправи або маринаду. Крім корисних бактерій в оцті міститься мало вуглеводів і дуже мало натрію. Дослідження показало, що яблучний оцет знижує окислювальний стрес і знижує ризик ожиріння. Досліди проводилися на щурах.
Крім того, пробіотиками багаті деякі страви з азіатської кухні. До них відносяться корейське кімчі, а також така традиційна японська їжа, як місо і натто.