Доповідь Європейського суду аудиторів щодо недостатньої ефективності зусиль євроінституцій у протидії корупції в Україні містить висновок про відсутність змін на краще, щодо якого у Єврокомісії існують різні погляди.
Про це заявила заступниця глави Генерального директорату з питань сусідства та переговорів щодо розширення ЄС (DG NEAR), голова Групи підтримки України в Єврокомісії Катаріна Матернова під час презентації доповіді "Скорочення великої корупції в Україні: кілька ініціатив ЄС, але все ще неефективні результати", передає Укрінформ.
"Ми всі погоджуємося з тим, що Україна все ще має проблеми з корупційною поведінкою та олігархічними структурами, з нереформованими судами, з низкою державних підприємств та інших сфер, де існує корупція. Але в чому ми маємо дуже відмінний підхід від Суду аудиторів – це оцінка щодо тенденцій. Україна зараз набагато менш корумпована країна, ніж була п’ять років тому. Є дослідження й документи на доказ цього. Є цілі сектори економіки, які зараз вільні від корупції", – сказала вона на засіданні комітетів Європарламенту із закордонних справ та бюджетного контролю.
Як приклад вона навела антикорупційні реформи Нацбанку та введення в дію інструменту "Прозорро" у системі державних закупівель, які разом із реформами у газовому секторі та іншими позитивними змінами, за оцінками досліджень, мали позитивний економічний ефект у розмірі близько 6% від ВВП України, або близько 6 млрд євро щороку.
"Ми не погоджуємося із висновком, шо ЄС не має стратегічного підходу щодо України. Боротьба з корупцією не була темою одного окремого проєкту, вона була головною темою у двосторонніх відносинах протягом попередніх семи років. Вона була частиною політичного та міжнародного діалогу, зокрема, в межах "Великої сімки", складовою дуже суворої обумовленості не лише бюджетної підтримки, а й макрофінансової допомоги, що тісно пов’язана з умовами МВФ", –сказала представниця Єврокомісії.
Вона нагадала, що завдяки саме цьому в Україні віддалося створити важливі антикорупційні інституції та інструменти. Зокрема, кілька тижнів тому в Україні запрацювала Етична рада в межах судової реформи, яка буде оцінювати доброчесність кандидатів на посади у Вищій раді правосуддя. Були розблоковані процеси зі створення слідчих органів у складі НАБУ та забезпечена ефективність Вищого антикорупційного суду –в обох випадках до їх формування залучалися незалежні міжнародні представники.