Нестача овочів у раціоні може негативно позначитися на здоров’ї людини. Науково доведено, що, як мінімум, це призведе до чотирьох проблем.
За словами нутріціолога Ванесси Беджаї-Хаддад, овочі допомагають забезпечити організм необхідними речовинами, у тому числі різними вітамінами, мінералами, клітковиною, водою та ін. Крім того, добова потреба людини у вітаміні С не може бути заповнена без вживання цих продуктів. Які ж загалом наслідки чекають на тих, хто відмовляється від овочів?
Запори через дефіцит клітковини. Так, одна тарілка варених овочів – це 20-25 г клітковини, а це приблизно 70 відсотків добової потреби. Крім того, важливо розуміти, що запор може виникнути через нестачу води. При дефіциті води та клітковини у майбутньому можуть розвинутися серйозні захворювання: дивертикулез, діабет, рак (особливо – рак товстої кишки).
Ослаблений імунітет. Згідно з дослідженням 2016 року (його результати опубліковані у виданні Nature Chemical Biology), у зелених листових овочах є речовина (сульфохіновоза), що дозволяє запобігти зростанню мікроорганізмів, що викликають спазми, біль у животі, застуду. Також важливо їсти овочі, багаті на вітамін С, оскільки він відповідає за опірність організму інфекціям: застуді, фарингіту, тонзиліту та ін.
Синдром хронічної втоми, видимі ознаки дефіциту речовин. Насамперед, через ослаблений імунітет і нестачу овочів розвивається синдром хронічної втоми. Через деякий час дефіцит речовин можна помітити по різних слідах на тілі: при нестачі вітаміну В тріскаються губи, шкіра стає сухою, а при нестачі заліза випадає волосся.
Підвищення ризику серцево-судинних захворювань. В овочах містяться антиоксиданти, які мають захищати організм від хвороб серця, онкологічних захворювань, порушень обміну речовин. Дослідження, результати якого опубліковані в журналі The Journal of Human Hypertension, показало, що люди, які вживають п’ять порцій овочів щодня, на 20 відсотків рідше помирали від серцево-судинних захворювань порівняно з тими, хто їв три порції.