За останні кілька десятиліть нові дослідження виявили зв’язок між здоров’ям кишківника та імунною системою, настроєм, а також психічним здоров’ям.
Дієтологи відзначають, що 70% лейкоцитів, які відіграють ключову роль в імунній функції, знаходяться в кишківнику. За словами лікарів, захистити орган від різних захворювань можна, якщо дотримуватися кількох простих правил щоденного харчування.
Фахівці American Gut Project виявили, що у тих, хто їсть 30 і більше рослинних продуктів на тиждень, кишковий мікробіом значно краще, ніж у тих, хто їсть їх менше 10. Дієтолог Емі Адамс (Amy Adams) нагадала, що такі продукти багаті клітковиною, яка збільшує кількість корисних мікробів в кишечнику.
Більше пробіотиків і пребіотиків
За словами лікарів, пробіотики мають потужну антимікробну активність, покращують функцію кишкової стінки і роблять позитивний вплив на імунні клітини кишечника. Добрими джерелами пробіотиків вважаються йогурт, кефір, чайний гриб, кімчі і інші ферментовані овочі. Фахівці радять вживати їх кілька разів на день.
Крім того, важливо приділити пріоритетну увагу пребіотикам. Ці харчові волокна живлять корисні бактерії в кишечнику і мають протизапальну дію.
Менше оброблених продуктів
До них в тому числі відносяться пластівці з додаванням цукру, печиво і чіпси. За словами дієтологів, такі продукти погіршують роботу кишечника, а також збільшують кількість бактерій, що виробляють метан. Газ, в свою чергу, уповільнює роботу шлунково-кишкового тракту і може стати причиною надмірного росту бактерій в тонкому кишечнику (SIBO), що у важких випадках призводить до мальабсорбції і дефіциту мікроелементів.
Крім цього, недавнє дослідження, опубліковане в журналі Gut, показало, що у людей, в раціоні яких було багато оброблених продуктів, фастфуду і цукру, в кишечнику спостерігалося більше шкідливих бактерій, що виробляють токсини.
Менше алкоголю та штучних підсолоджувачів
Дослідження показують, що регулярне вживання алкоголю може викликати запалення кишечника і негативно вплинути на склад і функції кишкової мікробіоти.
Що стосується штучних підсолоджувачів, то вони також негативно впливають на кишковий мікробіом. Зокрема, вчені виявили, що підсолоджувачі можуть призвести до непереносимості глюкози.