Серед медиків здебільшого поширена одна однозначна думка – алкоголь шкідливий у будь-яких кількостях, особливо для печінки. Проте великий обсяг наукових публікацій свідчить, що це не так.
- Якісні алкогольні напої в невеликих кількостях можуть навіть позитивно впливати на організм.
Наприклад, невеликі дози алкоголю позитивно впливають на судини, знижуючи тяжкість перебігу атеросклерозу або зменшують ризик розвитку цукрового діабету 2 типу.
Тим не менш, не варто забувати про те, що безконтрольне вживання алкоголю – одна з найчастіших причин розвитку захворювань печінки, у тому числі алкогольного гепатиту (запалення печінки, спричинене зловживанням спиртного). Так що обов'язково потрібно консультуватися зі своїм лікарем.
І ще важлива ремарка: алкогольна хвороба (печінки, підшлункової залози, серця тощо) не є синонімом алкоголізму. Більше того, абсолютна більшість пацієнтів із алкогольною хворобою печінки, наприклад, не є алкоголіками.
Таким чином, якщо немає протипоказань, повністю виключати алкоголь зі свого життя не варто, але слід правильно і в розумних кількостях вживати.
Безпечним для здорових чоловіків вважається вживання трохи більше 2-х доз ("юнітів") алкоголю на добу. 2 дози - це дві чарки міцного алкоголю, 2 келихи вина, 2 невеликі кружки пива і таке інше. Для жінок ця норма вдвічі нижча.
Найнебезпечнішим вважається так званий "залповий прийом" алкоголю. Це вживання протягом 2 годин більше 5 доз спиртного для чоловіків і 4 доз для жінок. Для печінки це найсерйозніший удар.
Проте, якщо такі епізоди зловживання алкоголем рідкість – нічого критичного не станеться, головне, щоб це не ставало системою.
"Залповий прийом" алкоголю навіть кілька разів на місяць на постійній основі небезпечний розвитком важкого пошкодження печінки. Але зазвичай алкогольний гепатит розвивається не відразу. Найчастіше хворі на десятиліття систематично вживають спиртне в кількості 4-8 доз ("юнітів") на день.