Липка, густа кров, інакше відома як гіперкоагуляція, піддає організм підвищеному ризику утворення тромбів, а також перешкоджає доставці кисню та поживних речовин до тканин та клітин.
Однією з основних причин липкої крові є поліцитемія – хронічне захворювання, при якому збільшується вміст еритроцитів (червоних кров’яних тілець) у крові. У 70% пацієнтів змінюється кількість тромбоцитів та лейкоцитів у велику сторону.
Це спричиняє різні ускладнення (тромбози), у тому числі інфаркти, інсульти.
Як правило, спочатку хворі почуваються добре, а зміни в аналізі крові знаходять випадково.
Симптоми хвороби з’являються пізніше.
Деякі люди при поліцитемії взагалі не відчувають жодних ознак, що наражає їх на великий ризик, оскільки вони не дбають про профілактику.
Симптоми поліцитемії:
- головні болі
- помутніння зору
- почервоніння шкіри на обличчі, руках та ногах
- почуття втоми
- високий кровяний тиск
- напади запаморочення.
Поліцитемія також може призвести до дискомфорту в шлунку і таких проблем, як носові кровотечі та синці. Стан може загостритися після ванни або душу: з’являється свербіж.
Приклади ускладнень цього стану включають тромбоемболію легеневої артерії, за якої відбувається закупорка кровоносної судини, що переносить кров від серця до легень.
Іншим ускладненням може бути розвиток тромбозу глибоких вен, у якому в нозі відбувається закупорка кровоносних судин.
Попереджувальні ознаки тромбоемболії легеневої артерії:
- Біль, набряк, почервоніння та болючість в одній із кінцівок
- Сильний біль у ураженій ділянці
- Тепла шкіра в області згустку
- Задишка
- Біль у грудях або верхній частині спини
- Кашель із кров’ю
- Запаморочення.
Що викликає поліцитемію?
- Надлишкова вага
- Куріння
- Зловживання алкоголем
- Прийом сечогінних засобів
Поліцитемія може бути результатом зневоднення, тому просте вживання більшої кількості води може допомогти. Тобто якщо ви схуднете, почнете вести здоровий спосіб життя, стан покращитися. Це очевидна поліцитемія.
Якщо аналізи крові показують, що організм виробляє дуже багато червоних кров’яних тілець, це справжня полицитемия. У цьому випадку існує проблема з клітинами, що виробляються кістковим мозком, які стають еритроцитами.
Цей підтип захворювання вважається рідкісним і зазвичай викликається мутацією у гені JAK2. Уражені клітини кісткового мозку можуть розвиватися в інші клітини, виявлені в крові, йдеться в дослідженні NHS. Це означає, що у людей із справжньою поліцитемією може бути аномально висока кількість як тромбоцитів, так і лейкоцитів.
Хоча цей стан викликаний генетичною зміною, він зазвичай не передається у спадок, і в більшості випадків діагноз ставиться після 60 років.