Пліснява, що з’явилася на продуктах, не тільки псує їх зовнішній вигляд і смакові якості, але й містить небезпечні для організму речовини. Про це попередив лікар-алерголог-імунолог Володимир Болібок.
В інтерв’ю фахівець уточнив, що продукти, в яких починає розмножуватися будь-яка пліснява, стають джерелами мікотоксинів (токсичні речовини природного походження), у тому числі афлатоксинів (одні з отруйних мікотоксинів). Інакше кажучи, пліснява виділяє токсини, які просочують продукт.
Мікотоксини практично не розкладаються при термічній обробці – варіння, смаження від них не позбавляє. Ці токсини викликають отруєння. Найбільша шкода, яку можуть завдати афлатоксини, – викликати досить тяжке захворювання печінки, первинний рак. Це захворювання, на жаль, поки що дуже погано лікується, фактично воно смертельне, – сказав Болібок.
Велика кількість афлатоксинів може накопичуватися в зернових та бобових культурах. Небезпечно ігнорувати плісняву на гороху, квасолі, арахісі, каві та какао, сказав експерт, додавши, що якщо з продукту зрізати плісняву, то це не означає, що вдалося позбутися токсинів.
За словами Болібока, найчастіше люди стикаються з цвіллю на хлібі. Якщо запліснів якийсь шматок, по суті, весь батон досить швидко стає токсичним, його краще викинути. Також варто позбавитися всього виноградного пензля, якщо на деяких ягодах з’явилася цвіль.
Персики досить часто пліснявіють. Звичайно, треба викинути той продукт, який запліснів, і подивитися, чи немає слідів плісняви на продуктах, які знаходилися поряд, – порадив фахівець.