Багато людей асоціюють горіхи з високим вмістом енергії. Але вони містять важливі грубі речовини, цінні ненасичені жирні кислоти, вітаміни, мінерали та вторинні рослинні речовини.
Окрім іншого, ці поживні речовини позитивно впливають на рівень ліпідів у крові та серцево-судинну систему.
Горіхи містять мало води, але багато жирів, білків, вуглеводів та клітковини. Особливо цінними є ненасичені жирні кислоти, пише Федеральний центр харчування (BZfE). У нещодавній заяві BZfE рекомендує з'їдати жменю горіхів щодня.
Горіхи мають багато корисних властивостей: вони містять цінний білок, багаті на вітаміни групи В, вітамін Е, а також калій, натрій, магній і фосфор.
Вважається, що моно- і поліненасичені жирні кислоти (омега-три жирні кислоти), що містяться в ньому, деякі антиоксиданти (поліфеноли) і харчові волокна позитивно впливають на рівень ліпідів у крові і серцево-судинну систему.
Це свідчать і наукові дослідження. За їхніми словами, горіхи пекан та волоські горіхи можуть допомогти знизити рівень холестерину. А арахіс може знизити ризик серцево-судинних захворювань.
За даними BZfE, бразильські горіхи є чудовим постачальником селену. Два бразильські горіхи (8 грамів) вже відповідають розрахунковому значенню адекватного споживання селену в 60 мкг (жінки) або 70 мкг (чоловіки).
Цей мікроелемент захищає організм від пошкодження клітин радикалами і необхідний вироблення гормонів щитовидної залози. Але бразильські горіхи часто обговорюють тому, що вони можуть бути радіоактивними.
Причина цього в тому, що дерево бразильського горіха, яке в основному росте в дикому вигляді в Південній Америці, має особливо тонку кореневу мережу і тому може поглинати велику кількість радію, який природно міститься в ґрунті.
Але не треба турбуватися. Вживання двох бразильських горіхів на день збільшує природне радіаційне навантаження у дорослих удвічі, але, за даними Федерального управління з радіаційного захисту, ніхто не повинен очікувати на негативні наслідки для здоров'я від впливу такого рівня радіації.
В принципі, однак, прийом селену може відбуватися і з іншими продуктами, що містять селен. За даними Німецького товариства харчування (DGE), до них належать м'ясо, яйця, риба, капуста, цибуля, овочі, гриби, бобові та спаржа.
У веганській дієті селен є одним із найважливіших мікроелементів. Тим не менш, селенсодержащіе харчові добавки слід приймати – якщо взагалі приймати – тільки після консультації з лікарем.