Пиття цього чаю протягом шести тижнів сприяє зниженню підвищеного рівня “поганого” ЛПНЩ-холестерину, який відкладається на внутрішніх стінках артерій, погіршує кровотік і підвищує ризики серцевого нападу.
Йдеться про такий напій, як ройбуш.
Закликаючи до скорочення холестерину, лікарі мають на увазі саме його “поганий” варіант ЛПНЩ (ліпопротеїни низької щільності).
Його підвищений рівень означає, що в крові сконцентровано занадто багато жирної речовини, яке, прилипаючи зсередини до стінок артерій, робить їх твердими, позбавляє еластичності і здатності розширюватися, погіршує їх здатність проводити потрібні обсяги крові до серця.
«У дослідженні за участю 40 дорослих осіб, які мали зайву вагу і високий ризик серцевих захворювань, шість чашок чаю ройбуш щодня протягом шести тижнів знизили рівень «поганого» холестерину ЛПНЩ, одночасно підвищивши рівень «хорошого» холестерину ЛПВЩ», – розповіли фахівці.
Медики додали, що вживання напою також може надавати благотворний вплив на кров’яний тиск шляхом інгібування ангіотензинперетворюючого ферменту (АПФ), що викликає звуження кровоносних судин, тим самим підвищуючи його. У дослідженні за участю 17 осіб прийом чаю ройбуш пригнічував активність АПФ через 30-60 хвилин після пиття.
До того ж лікарі рекомендують контролювати споживання їжі, що містить насичені жири (м’ясо, вершкове масло, вершки, сири і т.п.), вживати більше овочів і продуктів, багатих омега-3 жирними поліненасиченими кислотами, а також багато рухатися і займатися спортом – все це в комплексі особливо ефективно знижує загрожує хворобами серця високий рівень шкідливого холестерину.