Лікар перерахувала продукти, завдяки яким серце працюватиме як годинник.
Стресу бій!
Нещодавно ізраїльські вчені виявили прямий взаємозв’язок між стресостійкістю та хворобами серцево-судинної системи. Виявилося, що чим гостріша людина реагує на виклики долі, несправедливість оточуючих і сильніше засмучується з приводу і без, тим вищі у нього шанси померти раніше від інфаркту чи інсульту.
Але є й хороша новина: щоби мінімізувати ці шанси, треба регулярно стежити за рівнем магнію в організмі. Якщо він у нормі, то й хвилювання людина відчуває менше.
Лікар-дієтолог розповіла, що більшість мають дефіцит цієї цінної речовини. Тому їм слід їсти більше продуктів, багатих на магній.
Де шукати магнію?
За словами експерта, для відновлення бажаних показників не обов’язково купувати дорогі вітамінні комплекси або продукти, які доступні не всім. Є п’ять абсолютно недорогих продуктів, у яких магнію більше, ніж в інших аптечних препаратах, а крім того, корисний елемент у такому вигляді засвоюється краще та швидше.
Насамперед, нагадаємо, скільки магнію треба дорослій людині щодня: для жінок – 310 мг, для чоловіків – 400 мг.
А брати магній найкраще з:
- насіння рослин. Це може бути будь-яке насіння: соняшникове, гарбузове, кунжутні або лляні. Так, рекордсменом за вмістом магнію є соняшникове насіння — 30 гр — 128 мг магнію. Друге місце у гарбузових — у 30 гр- близько 80 мг, а третє — у кунжутних: у 30 гр насіння міститься близько 105 мг магнію.
- бананів. У цих фруктах багато як калію, а й магнію. А разом етит елементи є найкращою підтримкою для серцевого м’яза. До речі, як з’ясували вчені, в одному банані є 3 мг магнію.
- броколі. У цій капусті дуже багато не тільки магнію (100 гр — 51 мг), а й вітаміну С, фосфору, кальцію, клітковини. Крім того, у людей, які регулярно їдять броколі, менше шансів захворіти на рак товстої кишки та сечового міхура.
- кукурудзи. Кукурудза – чудове джерело корисної для ШКТ клітковини, вітамінів групи В, вітаміну С та магнію (33 мг в одному качані). Привабливою кукурудзу робить і той факт, що в ній немає глютена, на який багато дітей і дорослих мають алергію.
- гороху. Він багатий магнієм (48 мг в одній чашці), калієм, вітаміном А і С. За рахунок багатого вітамінного складу цей вид бобових надзвичайно корисний для людей, які мають проблеми з роботою печінки, нирок та органів шлунково-кишкового тракту.