Минула зима показала низку факторів, які впливають на можливість отримати світло та уникнути блекауту, а також жити в теплих хатах навіть у найважчих умовах воєнного часу. Від чого залежатиме забезпечення світлом киян наступної зими?
Погода надворі. Впродовж останніх 5 років зима була теплішою, а навесні рано почалися паводки, що створили додаткові можливості генерації для ГЕС неподалік Києва.
Зима сезону 2023-2024 в Україні не сильно відрізнятиметься від попередньої. В грудні середня температура повітря вдень триматиметься близько -1°C. Уночі вона коливатиметься до 0°C та -8°C. Найвищою температурою у грудні може стати навіть +7°C. Значних опадів не передбачається. Середньою температурою в січні буде 0°C. Однак температура повітря коливатиметься від -5°C до 8°C. Рівень опадів, очікується, низький. Найхолодніше буде в лютому. Середня температура за прогнозами становитиме 0°C, але це на градус вище, ніж минулого року. Очікується незначна кількість опадів. Температури вночі сягатимуть -11°C.
Зниження споживання газу та світла в умовах війни. Кількість людей, які мешкають в Києві у порівнянні з минулим роком не знизилась. А навіть навпаки – в місто активніше повертаються жителі. Відтак, цей фактор на зменшення навантаження не вплине.
Запаси газу у сховищах країни. Ситуація з забезпеченням централізованого теплопостачання Києва пов’язана з загальною ситуацією в країні.
На початку лютого 2023 року НАК «Нафтогаз України» озвучила передбачувану витрату газу на проходження нинішнього опалювального сезону. Вийшло 13,9 млрд кубометрів (зокрема видобуток 5,3 млрд кубометрів від державного «Укргазвидобування», 7,6 млрд зі сховищ і 1 млрд кубометрів імпорту). З них – близько 5,5 млрд кубометрів становитиме відбір зі сховищ. На цьому тлі планують наростити власний видобуток приблизно на мільярд кубометрів — із 12,5 до 13,5 млрд, однак, якщо торік 1 млрд кубометрів отримували закордоном, в цьому році постачання з інших країн поки не анонсували.
Чи буде столиця обігріта? – залежатиме від постачальника. З весни у столиці анонсували закупівлю резервного палива на пересувних котелень, що виробляють електрику та тепло. Скільки саме та на які потужності – слідкуватимемо.