Повна втрата смаку
Агевзія – так називають повну втрату смаку. Це може бути ознакою затяжного нежиті або з’являтися на тлі прийому антибіотиків. Однак якщо ви вже більше місяця лікуйтеся (або вже вилікувалися), а смаки ніяк не повертаються, то є привід задуматися, що не так з вашим здоров’ям. Зміни в смаку можуть говорити про травми голови, інфекціях верхніх дихальних шляхів, гіпотиреозі, цукровому діабеті, синдромі Кушинга, стоматологічних інфекціях, а також про рак ротової порожнини.
Занадто солодко
Іноді спостерігається зміна в смаку, коли вся їжа здається занадто солодкою. Це теж може говорити про проблеми зі здоров’ям. Наприклад, солодкий смак у всьому може бути ознакою отруєння пестицидами та іншими хімічними отрутами, порушення вироблення інсуліну (а значить, початкова стадія розвитку цукрового діабету), інфекційне або вірусне ушкодження нервових клітин. Нерідко солодкість відчувається через стоматологічних захворювань, викликаних синьогнійними паличками, раку легенів, а також депресії або хронічного стресу.
Все солоне
А бувають зворотні ситуації-всі страви здаються занадто солоними. Найбільш ймовірно в такій ситуації, що гігієна порожнини рота дотримується погано або ж спостерігається зневоднення, якого людина на собі може навіть не відчувати. Недолік рідини часто викликаний прийомом ліків, вживанням алкоголю або інших шкідливих напоїв. Якщо ж ви чистите заб як годиться, а води випиваєте достатньо, то зміна смаку може говорити про проблеми зі здоров’ям: інфекційні та грибкові захворювання носоглотки, стрептококи, стафілококи або пневмококи, що потрапляють в слинні протоки і провокують захворювання слинних залоз.
Занадто гірке
Людина в такому випадку точно стикається з якимись проблемами зі здоров’ям. В першу чергу тоді потрібно перевірити печінку та інші органи черевної порожнини. Найчастіше зміна смаку, коли все стає занадто гірким, викликана зашлакованістю, яку можна усунути за допомогою медикаментів і дієти. Але іноді це реальні проблеми зі здоров’ям: захворювання печінки, жовчного міхура, жовчовивідних шляхів, хронічний холецистит, жовчнокам’яна хвороба, «ледачий» кишечник, менопауза, пошкодження нервової системи, наприклад, розсіяний склероз.
Все кисле
Дуже часто зміни в смаку спостерігаються при захворюваннях травного тракту, наприклад, загострення гастриті або виразки шлунка. Також це може говорити про карієс, гінгівіт, пародонтит. Нерідко печія і кисла відрижка супроводжують вагітних жінок з-за підвищення внутрішньочеревного тиску.
Зміни звичних смаків
Але смак знайомого продукту раптово може стати іншим. Цю проблему зі здоров’ям називають дисгевзією. Вона може бути викликана вагітністю, анемією, порушеннями функцій шлунково-кишкового тракту, а також недоліком гормону щитовидної залози.