5 січня – Хрещенський Святвечір. Свято, що передує одній з найважливіших подій в житті Ісуса Христа - хрещенні в річці Йордан.
Традиційно цього дня встановлено піст. На святковому столі особливе місце займає кутя. У храмах проводиться літургія, після чого священники освячують воду. На столі також обов'язково стоїть непарна кількість страв.
Що не можна робити
Не можна розважатися, влаштовувати гучні гуляння.
Не варто плакати на Хрещенський Святвечір, тому що весь рік проведете у сльозах.
Заборонено прати, бо це осквернить воду, яка ці дні вважається священною.
Прикмети
- дивилися, який сьогодні день: сніжить увечері — буде великий урожай зернових;
- сильний південний вітер — до дощового літа;
- на небі мерехтять яскраві зірки — будуть добре плодитися ягнята;
- вночі на небі не видно зірок — восени буде мало грибів;
- почути голосний гавкіт собак — до вдалого полювання протягом всього року;
- вранці сніг — до великого урожаю гречки;
- багато снігу на деревах — добре вродять плодові дерева.
Здавна наші предки вірили, що сніг, зібраний у Хрещенський Святвечір, здатний зцілювати хвороби. Дівчата, щоб зробити шкіру молодою і красивою, вмивалися ним вранці.
А ще намагалися увечері скупатися в лазні, щоб бути увесь рік здоровими. На дверях господар будинку малював хрест, щоб вберегти оселю від нечистої сили.
У січні на українців чекає чимало великих релігійних свят. Але важливо знати, що за новим церковним календарем декілька з них змінили свої дати. Відтепер свято Василя, яке вшановували 14 січня, тепер святкуємо 1 січня.
Водохреще будуть відзначати 6 січня замість 19 січня. А Різдво Христове, яке святкували 7 січня, перенесли на 25 грудня.
Також у січні будемо святкувати Григорія Богослова, Івана Золотоустого, святої мучениці Тетяни. Gazeta.ua розповість про свята за новим календарем.