U-News » Події » Справа Гостиного двору: суд у Києві прийняв історичне рішення, що тепер буде з пам'яткою - подробиці, фото
Всі новини

Справа Гостиного двору: суд у Києві прийняв історичне рішення, що тепер буде з пам'яткою - подробиці, фото

Шостий апеляційний суд підтвердив своїм рішенням статус "Гостиного двору", як пам'ятки національного значення, це зробить можливою подальшу реставрацію монументального торгового комплексу на Подолі.

У Києві суд підтвердив законність зміни статусу пам'ятки архітектури з місцевого на національне значення для "Гостиного двору". Тим самим, монументальний торговий комплекс на Подолі може, нарешті, отримати захист від держави і бути убезпеченим від подальших спроб перетворити його на торгівельний центр. А от чи буде проводитись реставрація будівлі і, головне, коли - питання: наразі стіни споруди, що залишилася без даху після пожежі у лютому 2013-го, обсипаються, внутрішня територія заросла травою та кущами, передає informator.

Як повідомляє Мінкультури та інформполітики, 30 січня Шостий апеляційний адмінсуд не задовольнив апеляційну скаргу ТОВ "Укрреставрація" на рішення Київського окружного адмінсуду, тим самим підтвердивши зміну статусу пам'ятки. Рішення прийняте у справі за позовом "Укрреставрації" до Уряду та Мінкульту. Компанія хотіла довести, що будівля не є пам'яткою архітектури, яку було б варто захищати на національному рівні. Тож тепер "Гостиний двір" охоронятимуть, як годиться: з червня 2021-го і саму будову, і комплекс споруд Контрактової площі навколо неї було передано до сфери відання МКІП.

Втім, що саме за майбутнє чекає на "Гостиний двір", поки невідомо. Проєктом опікувався колишній міністр Олександр Ткаченко, саме за його ініціативи будову і було передано у сферу управління МКІП. Відомство встигло навіть почати відновлювальні роботи на об'єкті в рамках "Великого будівництва", які припинилися напочатку війни.

У 2021 році відбулося дослідження площі і її будівель - ГО "Урбанина" вивчила транспортні та людські потоки, типові маршрути, зробила історичний та архітектурний аналіз. Також було проведено опитування киян про те, яке майбутнє застосування будівлі їм найбільше імпонує. Містяни хотіли б бачити всередині "мультифункціональний" чи культурний простір (так само, проти створення ТРЦ та офісів виступила переважна більшість опитаних).

МКІП встигло створити робочу групу з питань розробки концепції розвитку "Гостиного двору" - але почалася війна, і питання було відкладено. У липні 2023-го Ткаченко пішов з посади міністра, і тепер питання розвитку мистецького простору на Контрактовій призупинено, а забудовник, зацікавлений у поверненні споруди та зведенні на її основі ТРЦ та офісів, - отримав нові надії.

Історія "Гостиного двору" - від пожежі до пожежі

"Гостиний двір" - типовий київський довгобуд: його почали зводити 1809 року на місці Старого гостиного двору (1778 року). А сам процес почався після великої пожежі на Торговій площі (тодішня назва Контрактової), коли згоріло понад 300 дерев'яних яток. Архітектором став відомий петербуржець Луїджі Руска.

Втім, після зведення фундаменту у 1811-му сталася ще одна грандіозна пожежа, і кошти на будівництво направили на подолання її наслідків. А наступного року почалася війна російської імперії з Наполеонівською Францією, через що будівництво заморозили, а перший поверх накрили дахом. Споруду добудовували та переробляли кілька разів, зрештою, під час Другої світової "Гостиний двір" занепав повністю, і у 1947-му влада міста навіть планувала його знесення.

Зберегти будівлю вдалося завдяки відновленню інтересу до вивчення та охорони історичного середовища Подолу на межі 1960х-1070х років. Громадськість навіть домоглася, щоб під час будівництва "синьої" лінії метро "Гостиний двір" не розбирали для прокладання тунелів "відкритим" методом, а пробили тунель за допомогою прохідницького щита. Проте після цього будівля дала тріщини, стала аварійною.

Банк, сауна, театр, бібліотека

У 1979-му споруда набула охоронюваного статусу. З 1983 по 1990-го "Гостиний двір" повністю розібрали, і відбудували з нуля зі старовинної цегли, але з новим розчином (старий зовсім зіпсувався) в первісних габаритах та за кресленнями Луїджі Руски. А підвалини для нинішньої судової тяганини з приватним забудовником почалися 1994 року, коли споруду передали "Укрреставрації".

До травня 2012-го у будівлі розміщувалися абсолютно різні установи: Державна наукова архітектурно-будівельна бібліотека ім. Заболотного, та сама "Укрреставрація", науковий інститут, Київський академічний драмтеатр на Подолі, крамниці, бари, банк та сауна. Аж тоді Київрада надала власнику дозвіл на реконструкцію будинку під торгівельно-офісний центр. Горище мали б перетворити на третій поверх з вікнами, всю споруду, включно з центральною площею, - накрити скляним дахом і додати центральні ворота.

Громадськість Києва виступила різко проти - почалися акції протесту, зокрема, "Альтернативне святкування Дня Києва" 26 травня 2012-го. У серпні тодішній президент Янукович виключив "Гостиний двір" з переліку пам'яток, що не підлягають приватизації, і Київрада віддала ділянку під реконструкцію.

У ті часи декілька разів змінювався і охоронний статус будинку. Зрештою, у 2013-му було прийняте рішення, що "Гостиний двір" буде не "реконструйовано", а лише реставровано. Так обіцяв тодішній очільник міста Олександр Попов. Але у лютому 2023-го сталася ще одна масштабна пожежа у будинку - палало все горище площею 200 кв.м. Це, безумовно, було вигідно ТОВ "Укрреставрація": згорілий будинок потрібно відновлювати - а вона мала на це право.

Зрештою, забудовник спробував почати роботи - і це призвело до силових сутичок з міськими активістами. У лютому 2013-го, за кілька днів після пожежі, протестувальників грубо розігнав "Беркут", заарештувавши серед них і депутата Верховної Ради від "Свободи". Лише після цього будівництво припинилося, і почалася судова тяганина.

Читай U-News в Google News

Читають Коментують
Щастя уже на порозі: знаки Зодіаку, для яких кінець травня стане приголомшливим
25 807
На які захворювання вказує постійне покашлювання
23 503
Названий по-справжньому шкідливий продукт при високому холестерині
20 628
Названо жирний продукт, який захищає від хвороб печінки і серця
17 578
Як виглядає розкішний триповерховий маєток Тіни Кароль
15 053
Неповнолітній син Кадирова вперше виступив на публіці, але ніхто не зрозумів, що він сказав - відео
12 828
Кардіологи назвали найбільш корисний для серця овоч
11 946
Індонезієць через 12 днів після весілля дізнався, що його дружина - чоловік
10 829
Одягнув 13 сорочок, 5 пар трусів і 6 штанів: пасажир знайшов спосіб не платити за багаж у літаку
9 086
Медики назвали продукти, які здатні очистити мозок від алкоголю
8 741
Чоловік 7 разів зірвав джекпот у лотереї: він поділився секретами успіху
8 118
Лушпиння цибулі та соснові гілки продовжать плодоношення огірків до заморозків
8 012
Онкологи розповіли, які симптоми можуть попереджати про рак підшлункової залози
7 637
Продукти від цукру в крові назвали потужним засобом для довголіття
0
Шуми в кишечнику: коли необхідно звертатися до лікаря?
0
Лікарі назвали способи позбутися від хропіння в домашніх умовах
0
Кому не можна зелений борщ: що говорять дієтологи
0
Дружина Віктора Павліка розплакалася і пожалілася на тяжкі часи в їхній сім'ї: "Маю бути сильною"
0
Не ігноруйте цей звук: водіям назвали один небезпечний шум автомобіля
0
Українська співачка розповіла, як Тіна Кароль відмовила їй в перекладі російськомовного хіта, та назвала причину
0
Які авто купують українці в залежності від регіону
0
Україна просить США скасувати заборону на удари американською зброєю по території рф – ЗМІ
0
Бутусов пояснив, чому командувача ОТУВ Харків змінили в перший день російського наступу
0
Бездоганна чистота і приємний аромат: як зробити кубики для унітаза своїми руками
0
Сексі-кулінар: Матвієнко показала голоторсого Мірзояна на кухні
0
Вчені, ймовірно, знайшли спосіб, як виявити ризик раку за 7 років до діагнозу
0
Чому жінки найповільніше худнуть в стегнах, і що можна з цим зробити

Про те, чому при схудненні жінки найповільніше втрачають ...

Названо найнеслухняніших дітей за знаком зодіаку: з ними буде нелегко

Деякі діти відрізняються бунтарським характером і ...

Психолог розповів, до чого призводить відсутність інтимної близькості у жінок

Психолог Джеймс Коан, який представляє університет ...