У приміщеннях, що займала УПЦ у Києво-Печерській лаврі, розміщувалися близько 20 різних виробництв. Йдеться про керамічний та порцеляновий цехи, швейну, меблеву мануфактуру, а також окремі цехи, де виготовляли випічку.
Крім того, у крамницях лаври реалізовувалася велика кількість російської продукції. Власне, її досі можна придбати на сайтах, пов'язаних з УПЦ.
Про знайдені на території Нижньої Лаври (була під контролем УПЦ) виробництва розповів у проєкті "Реальна історія" Максим Остапенко, гендиректор Національного заповідника "Києво-Печерська лавра". За його словами, йшлося про десятки виробництв, кошти з яких не обкладалися податками через те, що УПЦ мала пільги, як релігійна організація. Крім того, продавали російські ювелірні вироби.
"Ми зафіксували керамічне, швейне, меблеве виробництво, окремі цехи, де виготовлялася випічка - близько 20 різних об'єктів господарювання. Гроші йшли у кишені церковних олігархів. Крім цього, тут реалізовувалася неймовірна кількість російської продукції, яку буквально вагонами завозили в Україну: починаючи з золотих і срібних прикрас, закінчуючи церковним облаченням, іконами, літературою", - зазначив директор заповідника.
Максим Остапенко конкретизує: йдеться про церковне приладдя, виготовлене у підмосковному містечку Софріно (бренд носить таку саму назву). Причому, щороку у крамницях на території Києво-Печерської лаври продавали товар і крам звідти на суми у мільйони доларів США.
"Ця "церковна кічуга" точно не йшла на користь ані українській економіці, ані айдентиці", - зазначає фахівець.
На сайтах, пов'язаних з УПЦ, досі можна знайти у продажу ритуальні предмети та церковне приладдя цього бренду. Ціни не божеські: так, позолочений флакон для єлею коштує 3,8 тис грн; золочена "лжиця" (маленька ложка, яку використовують під час обряду причастя) - майже 2 тис грн; найдорожче коштує комплект для причастя з чаші-потіру, лжиці, дискосу та звіздиці - 26 тисяч.
Порядок цін на ритуальне начиння російського виробництва, що досі виставлено на продаж на сайті pravmir.com.ua, пов'язаному з УПЦ
Та найцікавішим є те, що, за словами Максима Остапенка, платити за церковне приладдя, будівництво храмів тощо допомагали самі ж громадяни України. Річ у тому, що УПЦ довгий час отримувала кошти з українського бюджету: за 2007-2013 роки на її рахунки було перераховано загалом 116 млн грн.
Нагадаємо, днями СБУ прийшла з обшуками до одного з трьох корпусів Києво-Печерської лаври, де досі проживають ченці УПЦ. Процесуальні дії почалися у п'ятницю, 9 лютого. У підсумку, СБУ повідомила про підозру клірику УПЦ, який організовував провокації з організації нібито "народної підтримки" для ченців.