Експерти Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) попереджають, що надмірне споживання солі може призвести до затримки рідини в організмі, що підвищує кров’яний тиск. Це може призвести до розвитку інфаркту міокарда, інсульту, аритмії та ін.
Для запобігання розвитку цих станів фахівці рекомендують знизити споживання солі до 5 г на день. Це підтверджує дослідження вчених Тулейнського університету у Новому Орлеані (США).
Дослідники протягом 11 років вивчали, як споживання солі впливає на ризик розвитку серцевої недостатності та ішемічної хвороби серця (ІХС). Для цього вони проаналізували стан здоров’я 176 570 учасників, які не мали серцево-судинних проблем.
За десять років проведення експерименту у 9963 учасників було виявлено серцево-судинні захворювання (ССЗ). 2007 учасників перенесли інсульт, у 2269 пацієнтів спостерігалася серцева недостатність та 6693 респондентів повідомили про симптоми ішемічної хвороби серця.
Вчені виявили, що ризик розвитку серцево-судинних захворювань був нижче у тих учасників, які менше додавали сіль у їжу та дотримувалися дієти з низьким вмістом насичених жирів та натрію. Щобільше, вони помітили, що ті, хто не додавав сіль до готових продуктів, також були менш схильні до розвитку серцевої недостатності та ішемічної хвороби серця.
— Люди, які менше солять готову їжу, мають нижчий ризик розвитку серцевих захворювань, незалежно від факторів способу життя, — зазначив провідний автор дослідження Лу Ці, цитує портал Poradnik Zdrowie.
Вчені підкреслюють, що якщо відмовитися від звички солити їжу в тарілці, це допоможе значно зміцнити здоров’я серця. Проте повністю відмовлятися від солі годі було, оскільки вона необхідна нормального функціонування організму.
Переваги споживання солі
- Сіль містить натрій та хлор, які є важливими електролітами для підтримки електролітного балансу в організмі. Це важливо для функціонування нервової системи, м’язів, серця та інших органів.
- Натрій, що міститься в солі, відіграє ключову роль регулювання кров’яного тиску. Занадто низьке споживання натрію може призвести до гіпонатріємії, що може бути небезпечним для здоров’я.
- Сіль допомагає організму утримувати воду, що важливо для підтримки гідратації та нормального функціонування клітин.
- Хлориди, що містяться в солі, допомагають підтримувати кислотно-лужний баланс в організмі, що важливо для здоров’я шлунково-кишкового тракту та інших органів.